Yeşilay 'En'lerini seçti

Yeşilay 'En'lerini seçti
Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 1-7 Mart Yeşilay Haftası’nın kapanış gecesinde göz alıcı bir ödül töreni düzenledi. Yeşilay’ın ‘En’leri, Zümrüdüanka 2014 ödül töreninde bağımlılıklarla mücadelede Yeşilay’ın yanında olan kişi, kurum ve kuruluşlar ödüllendirildi.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi H. Avni Mutlu, İl Emniyet Müdürü Selami Altınok yanında siyaset, sanat ve iş camiasının pek çok önemli ismi katıldı.

94. yılını kutlayan Türkiye’nin en köklü kuruluşu Yeşilay, 1-7 Mart Yeşilay Haftası’nda 7’den 70’e her kesime yönelik etkinlikler düzenledi. Yeşilay, haftanın kapanışını göz alıcı bir ödül töreni ile yaptı. Yeşilay, bu yıl “bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşam” misyonunu söylem ve eylemleri ile destekleyen kurum, kuruluş ve kişileri ödüllendirdi.

Törenin açılış konuşmasını Yeşilay Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman gerçekleştirdi. Karaman, Yeşilay’ın 2013’te ulusal ve uluslararası kurumlar ile işbirliği içerisinde bağımlılıklarla mücadele konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı. Projeler arasında Dünya Sağlık Örgütü ile düzenledikleri “Küresel Alkol Politikaları Sempozyumu” ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa çalışma yürüttükleri ve ülke çapında 8 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefledikleri  “Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele” programı gibi onlarca projeye imza attıklarını ifade etti. Önümüzdeki dönemlerde de Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları ile çalışmaların kapsamını genişleteceklerini belirten Prof. Karaman özellikle gençlerin bağımlılıklarla mücadelede ön saflarda yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 94 yıldır bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay’ı gayretlerinden dolayı tebrik ederek kurumun bu konuda destekçisi olan kurum kuruluş ve kişileri ödüllendirmesini de anlamlı bulduğunu ifade etti. Erdoğan; “Bağımlılıklar geçmişte yalnızca alkol, sigara ve uyuşturucu iken bugün üzerine bir de teknoloji bağımlılığı eklenmiştir. İşimizde, evimizde her zaman ulaşılabilir olan teknolojinin ihtiyaçtan mı bağımlılıktan mı kullanıldığı ayırt edilememektedir. Bu konuda da Yeşilay’ın çalışmalarını destekliyorum” dedi.  

Yeşilay Kolu Bakandan söz almadan sahneden inmedi

"En Yeşilaycı Yeşilay Kolu Başkanı Ödülü"nü Başbakan Erdoğan"ın kızı Esra Albayrak"tan alan Zeytinburnu Ayhan Şahenk İlköğretim Okulu öğrencisi Delal Aykurt ise davetlilerden ayağa kalkmalarını isteyerek, okuduğu "Yeşilay Andı"nı tekrar etmelerini rica etti.

Sahnede Aykurt"un, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan"ın okullarına gelmesini istediğini söylemesi üzerine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 13 Mart"ta Delal’in okuluna gideceğine söz verdi.

Tüm kupalardan değerli

"En Yeşilaycı Sporcu Ödülü"nü alan milli rallici Burcu Çetinkaya da 14 yaşında sigara ve alkole başladığı söyleyerek, "Allah"a şükürler olsun 12 sene önce sigaradan, 8 sene önce de alkolden kurtuldum. Bu ödül, kaldırdığım tüm kupalardan daha değerli" dedi.

Geceye yoğun katılım

Törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyeleri, Yeşilay Kadın Kolları Teşkilatı üyeleri yanı sıra siyaset, sanat ve iş camiasının pek çok önemli ismi katıldı.

Yeşilay, Kurtuluş Savaşı sonlarında ülkenin özellikle gençlerini tehdit eden alkol ve uyuşturucu bağımlılığının önlenmesi amacı ile kurulmuş, ülkenin en köklü kurumlarından biri. Bu sebeple ödüle yeniden doğuşu temsiline atfen “Zümrüdüanka” deniliyor.

Yeşilay’ın bağımlılıklarla verdiği mücadelede kendisiyle birlikte yürüyenlere şükranlarını sunduğu 1. Yeşilay’ın En’leri “Zümrüdüanka” Ödül Gecesi’nde 21 kişiye ödül verildi.

“Yeşilay En’leri” kapsamında
En Yeşilaycı Kamu Kurumu:  İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şb. Müdürlüğü

En Yeşilaycı Özel Sektör:   Uzer Beton / Ankara – Polatlı

En Yeşilaycı Belediye:       Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

En Yeşilaycı Üniversite:     Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi

En Yeşilaycı Üniversite:     Ankara Üniversitesi

En Yeşilaycı Spor Kulübü: Kasımpaşa Spor Kulübü

En Yeşilaycı Yeşilay Kolu Başkanı Delal Aykurt

En Yeşilaycı Bilim Adamı: Prof. Dr. Cahit Babuna

En Yeşilaycı Eğitimci:        Burhanettin Yeşilyurt

En Yeşilaycı Oyuncu:         Haluk Piyes

En Yeşilaycı Televizyon Programı Serdar Kılıç/Doğadaki İnsan

En Yeşilaycı Edebiyatçı:     Canan Tan

En Yeşilaycı Sporcu:         Burcu Çetinkaya

En Yeşilaycı Sporcu:         Kenan Sofuoğlu

En Yeşilaycı Vatandaş:      Ahmet Yeşilay

En Yeşilaycı Sosyal Mekân:         İ. B. B. Sosyal Tesisleri

En Yeşilaycı Bürokrat:       İstanbul Valisi

En Yeşilaycı Siyasetçi:       Prof. Dr. Cevdet Erdöl

Özel Ödül:    Dr. Mehmet Müezzinoğlu

Özel Ödül:    Prof. Dr. Recep Akdağ

Mücadelede Onur Ödülü:   Recep Tayyip Erdoğan‘a verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.