Vantilatör Çeşitleri Hakkında Bilgi Edinmeden Almayın!

Özellikle sıcaklık derecelerinin yükseldiği yaz aylarının bunaltıcı etkisinden kurtulmak amacıyla serinletici ürünlere yönelmek isteyebilirsiniz. Pek çok farklı modelde serinletici ürün bulunur.

GÜNCEL 19.05.2021, 11:33
Vantilatör Çeşitleri Hakkında Bilgi Edinmeden Almayın!

Vantilatörler yaz aylarında tercih edilen serinletici ürünler arasında yer alır. Vantilatör nedir sorusuna ortamda var olan havaya yön verme prensibiyle serinlik sağlayan cihazlar cevabı verilebilir. Bu cihazlar ekonomik ve pratik olması nedeniyle tercih edilebilir. Vantilatör kategorisinde ürün çeşitliliği oldukça geniştir. Taşınabilir, masaüstü ya da duvara asılabilen modeller gibi farklı seçenekler sayesinde; vantilatörleri dilediğiniz ortamda kullanabilirsiniz. Ürünler farklı çalışma prensibine sahip olabilir. Aspiratör, körük, fan ya da blower şeklinde prensiplere sahip olan modeller mevcuttur. Buna ek olarak özellikle endüstri ve sanayi sektörlerinde havalandırma amacıyla kullanılan; hava emiş vantilatör modelleri de vardır. Bu ürünler özellikle fabrika ortamında kullanıldığında; ortamdaki kötü havanın ekarte edilmesini sağlar. Aynı zamanda bazı kapalı yerlerde basınçlı vantilatörler de kullanılabilir. Basınçlı vantilatörlerin kullanımıyla birlikte ortamdaki kötü hava ve koku yayılmadan emilir. Farklı alanlar ve amaçlar için tasarlanan çok sayıda vantilatör çeşidi arasından; kullanılacak alana ve ihtiyaca yönelik seçimler yapabilirsiniz. Genel olarak vantilatörler pervane, motor ve gövde kısmı olmak üzere üç ana parçadan oluşur. Kullanılan parçalara ve vantilatörün çalışma şekline göre ürünler; radikal, aksiyel ve karma akışlı olarak kendi içinde üçe ayrılır. Radikal vantilatörler; akışkanı pervane içine aldıktan sonra dik bir açıyla geri gönderir. Aksiyel modellerde ise akışkan hava; pervaneye eksensel olarak girer ve aynı yörüngeyi takip ederek çıkar. Son olarak karma akışlı modellerde ise; akışkan hava pervane içine yine eksensel yönde girer. Fakat çıkarken; eksende bulunan yönlendirici kanatlar üzerinden geçer. Bunun sonucunda da dinamik ek bir basınç oluşur. Toplam basıncın yüksek olduğu bu modellerle enerji tüketiminin de fazla olduğunun bilinmesi gerekir. Farklı kullanım alanlarına uygun pek çok vantilatör alternatifi bulunur. Bu alternatifler arasından tercih yaparken; üründen beklentinizi ve kullanım alanınızı göz önünde bulundurmanız ihtiyacınıza uygun cihazı seçmenize yardımcı olur. Her bütçeye uygun ve pratik kullanım imkanı sunan bu ürünler arasından bütçe dostu seçimler yapabilir, bulunduğunuz ortamın serinlemesini sağlayabilirsiniz. 

Vantilatör Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi, vantilatör satın almadan önce de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde; satın alacağınız üründen üst düzey fayda elde etmeniz mümkündür. En iyi vantilatör; kullanılacağı alana uygun olarak seçilendir. Seçimlerinizi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar arasında şunlar sayılabilir:

  • Vantilatörün kullanım alanı ilk olarak dikkat etmeniz gereken detaydır. Ürünü konumlandıracağınız mekanın boyutlarını göz önünde bulundurmanız doğru ürünü seçmenize yardımcı olur. Örneğin ortam çok küçükse; masa tipi ya da mini ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra vantilatörün yerleştirileceği alan daha geniş ise büyük boyutlara sahip olan ürünler tercih edilebilir. Buna ek olarak ayaklı modeller geniş evlerde kullanım için uygun seçeneklerdendir.
  • Evlere ek olarak geniş salonlar, ofisler ve fabrikalarda da serinletme amacıyla vantilatörlerin kullanılması tavsiye edilir. Buharlı modeller; iç mekandaki sıcaklık değerini düşürür. Buna ek olarak nem dengesini de sağlayan bu ürünler hava sirkülasyonunu olumlu bir şekilde gerçekleştirir.
  • Vantilatörleri satın almadan önce tavan ve zemin yüksekliğine dikkat etmeniz kullanım sırasında memnuniyetinizi artırabilir. Örneğin tavan vantilatörü almak isteyebilirsiniz. Tavan vantilatörü kullanımından verim almanız için; tavan ve zemin arasındaki yüksekliğin 210 cm ve yukarı olması gerekir. Aynı zamanda tavanın tam orta kısmına takılması gereken bu ürünler; doğru yükseklik ve uygun konumlandırma ile sizi serinletebilir..
  • Vantilatörlerin konumlandırılacağı noktalar oldukça önemlidir. Örneğin insan sağlığı için; kendinizden yaklaşık 1 metre kadar uzağa yerleştirmeniz önerilir. Buna ek olarak vantilatörün pencereye yakın bir noktaya yerleştirilebileceği de unutulmamalıdır. Bu sayede direkt olarak sıcak hava odadan dışarı atılabilir.
  • Ürünler çok geniş bir yelpazede sıralanır. Vantilatör çeşitleri farklı çalışma prensiplerine sahip olabilir. Bu ürünler arasından seçimlerinizi yaparken; fan ayarı ve serinletme kademelerine de dikkat etmeniz önerilir. Ortamdaki havanın özelliği ve ne derece serinlik istediğinize bağlı olarak farklı serinletme kademeleri bulunan ürünleri satın alabilirsiniz. 
  • Bazı vantilatör çeşitleri iyonizer özelliktedir. Bu ürünler; havayı temizler. Özellikle gün boyu bulunduğunuz bir ortam için vantilatör arıyorsanız; hava temizleme özelliği bulunan ürünleri de tercih edebilirsiniz. 


Vantilatörler çok düşük enerji harcar. Bu sayede verimlilik sağlayan, tasarruf yapan ve çevre korumasına destek sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Geniş bir fiyat yelpazesine sahip olan ürünler sayesinde; bütçe dostu seçimler yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı vantilatör çeşitleri arasından ihtiyacınıza uygun olan ürünü satın alabilirsiniz. Bu noktalara dikkat ederek tercih edeceğiniz ürünlerden maksimum fayda alabilir ve sıcak havaların bunaltıcı etkisinden kurtulabilirsiniz.


Vantilatör Çeşitleri

Vantilatör çeşitleri kullanıcılara çok geniş bir yelpazede sunulur. Bu sayede her kullanıcı; amacına uygun olan vantilatör modelini satın alabilir. Vantilatörler kullanıldığı yeri hızlıca serinleterek, adeta yapay bir rüzgar yaratır. Buharlı vantilatör çeşitleri çoğunlukla su ile kullanılır. Bu ürünlerin genel olarak bir haznesi vardır. Bu hazneye su ekledikten sonra, istediğiniz kademede çalıştırabilirsiniz. Su haznesinin devreye girmesiyle beraber çalışan ürün; etrafa soğuk hava buharı üfler. Buharlı vantilatör; etkili bir soğuk hava dalgası yayar. Özellikle yüksek sıcaklık derecelerine ve nemli havaya sahip olan alanlarda oldukça etkilidir. Kullanıcıların en sık tercih ettiği modeller arasında sarhoş vantilatörler gösterilebilir. Sarhoş vantilatörler; klasik olarak döner bir pervaneye sahiptir. Bu ürünler farklı boyutlarda olabilir. Aynı zamanda masaüstü, ayaklı ve duvara monte edilen modelleriyle de farklı kullanıcıların isteklerine hitap edebilir. Masaüstü vantilatör modelleri özellikle evde; çalışma masası ve yemek masasında tercih edilirken; ofislerde de masalarda kullanılabilen ürünlerdir. Bu ürünler özellikle daha küçük alanları serinletmek konusunda oldukça başarılıdır. Aynı zamanda büyük ya da küçük vantilatör modelleri duvara monte edilebilir. Duvara monte edilebilen ürünlerin baş kısmı genel olarak dönebilir ya da ayarlanabilir özellikte olabilir. Bu sayede dilediğiniz tarafa çevirerek, ortamın serin hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Duvar vantilatörleri çok az yer kaplar. Bu nedenle de küçük yaşam alanları için oldukça uygun bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra vantilatörü yerleştireceğiniz alan daha büyük ve geniş ise ayaklı modelleri de tercih edebilirsiniz. Ayaklı vantilatör modelleri üretiminde farklı ayak çeşitleri kullanılabilir. Ayak kısmı tekerlekli ya da sabit olan modeller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Tekerlekli modeller kullanım açısından oldukça işlevseldir. Bu ürünleri dilediğiniz yere götürebilir ve o ortamın serinlemesini sağlayabilirsiniz. Endüstri ve sanayi sektörlerinde kullanılan vantilatör çeşitleri de mevcuttur. Bu ürünler çok yüksek desibellerde ses çıkararak çalışabilir. Tercihlerinizi yaparken ürünlerin özelliklerini ve kullanım alanlarını iyice araştırmanız tavsiye edilir. 

Farklı İhtiyaçlara Uygun Vantilatör Modelleri

Vantilatörler ortamda bulunan sıcak, nemli ve kasvetli havayı değiştirir. Genel olarak prize takılarak çalıştırılan bu ürünler, elektrik gücüyle çalışır. Elektrik gücüyle rüzgar sağlayan vantilatörler, ortama temiz hava dalgası yayarlar. Vantilatör tercih etmenin pek çok avantajı da beraberinde getirdiği bilinir. Genel olarak kolay kurulumu, montaj ile uğraştırmaması ve taşımasının pratik olması nedeniyle tercih edilebilir. Aynı zamanda vantilatörlerin düzenli olarak bakımının yapılması gerekmez. Pervanelerinde dönmeye bağlı olarak tozlanma oluşabilir. Dilediğiniz an kafes kısmını çıkarıp, pervanelerini kolaylıkla silebilirsiniz. Yine de oluşan bu tozlanma; vantilatörün çalışma sistemine hiç bir şekilde olumsuz etki etmez. Pek çok farklı vantilatör çeşidi bulunur. Tavana monte edilen ürünler de bunlardan birisidir. Tavan vantilatörü hem görüntüsü hem de işleviyle pek çok kişiyi memnun edebilecek bir seçenektir. Bu model tarihte de varlık göstermiş ürünlere örnek verilebilir. Ana işlevinin dışında; dekoratif anlamda da rağbet gören bir modeldir. Tavan vantilatörleri kullanıldığı ortamda otantik ve doğal bir görünüm yaratır. Buna ek olarak; özellikle geniş ortamlarda ideal bir serinlik sunar. Bu ürünlerde kullanılan pervane sayısı farklılık gösterebilir. Genel olarak ikili, üçlü, dörtlü, beşli ya da altılı pervane yapısına sahip modeller bulunur. Tavan vantilatörü tercih edecek kişilerin; tavan zemin yüksekliği ve tavanın merkez noktasının belirlenmesinde özen göstermesi gerekir. Doğru yere konumlandırılan vantilatörlerden maksimum verim alabilirsiniz. Odayı tepeden serinleten bu ürünler sessiz bir çalışma prensibine sahiptir. Kullanılırken ortamda bulunan kişileri rahatsız etmez. Aynı zamanda bu ürünler farklı çalışma gücüne ve kademesine sahiptir. Bu nedenle seçimlerinizi yapmadan önce; ne kadar güçlü bir vantilatör modeli istediğinize karar vermelisiniz. Genel olarak tavan vantilatörlerinin kullanım alanı oldukça fazladır. Seçimlerinizi yaparken; ürünlerin kullanım alanına uygunluğuna da dikkat etmeniz; alacağınız faydayla doğru orantılıdır. Tavan vantilatörleri farklı ölçüleri sayesinde ev, iş yeri, kafe, gösteri salonları ya da kütüphane gibi ortamlarda tercih edilebilir. Bireysel olarak serinlemek istediğiniz zaman mini vantilatör modelleri pratik, kolay taşınabilir ve etkileyici şekilde serinletmesi nedeniyle tercih edebileceğiniz bir alternatiftir. Bu ürünler manuel olarak çalıştırılabileceği gibi; USB kablosu yardımıyla da kullanılabilir. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz mini modeller; çantanıza dahi sığacak boyuttadır. Bu sayede nerede olursanız olun; sıcak havanın etkisinden kurtulmanız mümkündür.

Vantilatörler İle Rüzgarın Etkisine Kapılın

Vantilatörler oldukça ekonomik ürünlerdir. Oldukça az elektrik tüketimi yapan ve çevreye neredeyse hiç zarar vermeyen bu ürünleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Vantilatörlerin çalışma güçleri farklılık gösterebilir. Farklı Watt gücüne sahip olan modeller arasından kullanım alanınız ve istediğiniz serinliğin etkisine bağlı olarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. Ürünler; 30 ya da 180 Watt aralığında üretilerek kullanıcılara sunulur. Satın almak istediğiniz ürünün özellikleri fiyatlandırma konusunda etkilidir. Akakçe üzerinden satın almak istediğiniz ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız mümkündür. Vantilatör çeşitleri arasından seçim yaparken; belirleyici kriterlerin başında bütçe gelir. Araştırmalarınızı yapmadan önce ilk olarak bütçenize karar vermeniz önerilir. Sahip olduğunuz bütçe çerçevesinde pek çok farklı vantilatör modeline ulaşabilirsiniz. Vantilatör fiyatları çok geniş bir yelpazede sıralanır. Buna ek olarak diğer soğutucu ürünlere göre de oldukça uygun fiyatlıdır. Farklı vantilatör modelleri geniş bir fiyat yelpazesinde kullanıcılara sunulur. Bu ürünler arasından kendi kullanım alanınız ve bütçeniz için uygun olan ürünü bulabilirsiniz. Akakçe; kullanıcıları için farklı markaların ürünlerini uygun fiyat seçenekleriyle sunar. Beğendiğiniz vantilatör modellerini takibe alarak alışveriş merkezleri, çeşitli broşür ve mağazalardaki indirimleri tek noktadan kontrol edebilirsiniz. Böylece seçtiğiniz ürünün tüm indirimlerini takip ederek bütçenize uygun bir fiyat ile satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Akakçe sayfası üzerinden beğendiğiniz farklı ürünlerin fiyat ve özellik karşılaştırmasını da yaparak; hangi ürünü tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Buna ek olarak Akakçe kullanıcılarına satın almak istedikleri ürünün; son 6 ay içindeki tüm fiyat değişimlerini sunar. Bu sayede ürünü en uygun fiyat seçenekleriyle hangi dönemlerde satın alabileceğinizi görebilirsiniz. Farklı vantilatör modellerine uygun fiyat seçenekleri ile https://www.akakce.com/ adresinden ulaşabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:59
İkindi 16:15
Akşam 18:53
Yatsı 20:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1