Türkiye'de Yaşam Süresi 10 Yıl Arttı

Türkiye'de Yaşam Süresi 10 Yıl Arttı
DSÖ Sağlık İstatistikleri ve Enformasyon Sistemleri Bölümü Başkanı Boerma, Türkiye'de ortalama yaşam süresinin 10 yıl artarak 75 yıla yükseldiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye"nin, dünya genelinde ortalama yaşam süresi istatistiklerine bakıldığında, en fazla gelişme gösteren ülkelerden biri olduğunu belirtti.

 

BM Cenevre ofisinde,   DSÖ Sağlık İstatistikleri ve Enformasyon Sistemleri Bölümü Başkanı Ties Boerma, DSÖ istatistiklerine göre, Türkiye"de 2012 yılında doğan birinin, 1990"da doğanlara göre 10 yıl daha fazla yaşayacağını söyledi.

 

Türkiye"de yenidoğan ölümlerinin azaldığını ifade eden Boerma, genel olarak ülkedeki can kaybı oranının yüksek gelirli ülkelerin seviyelerine çok yakın olduğunu kaydetti.

 

Türkiye"de son 20 yılda yaşam süresinin uzamasını sağlayan büyük ilerlemeler kaydedildiğine işaret eden Boerma, "Ülkedeki sağlık sistemi, kırsal kesimde yaşayanlar da dahil herkesi kapsıyor. Birçok ülke Türkiye"de son 20 yılda sağlık alanında yaşanan bu büyük değişimin nasıl başarıldığını araştırıyor" ifadesini kullandı.

 

Akdeniz bölgesinde genel olarak ilerleme gözlemlendiğini ve Türkiye"ye ek olarak İspanya ve İtalya için de rakamların olumlu olduğunu söyleyen Boerma, "Araştırmalardan çıkan sonuç, bu bölgede yaşayanların beslenme biçimleri ve yaşam tarzlarının uzun ömürlü olmalarına destek verdiğini gösteriyor" dedi.

 

Türkiye"de yaşam süresi 75 yıl

 

Türkiye"de 2012 yılında doğanlar için ortalama yaşam süresinin 75 olduğunu ifade eden Boerma, Türkiye"de yaşayanların, sağlığı tehlikeye atacak alışkanlıklardan uzak durması halinde, ortalama yaşam süresi 80"li yaşlarda bulunan yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkabileceğinin altını çizdi.

 

Boerma, Türklerin bunun için sigaradan uzak durması ve obezite ile diyabete neden olan yetersiz spor yapma alışkanlığını terk etmesinin önemini vurguladı.

 

DSÖ istatistiklerine göre, Türkiye"de ortalama yaşam süresi 75 yıl iken, Türk kadınları 78 yıl, erkekleri ise 72 yıl yaşıyor.

DSÖ"ye göre, Japon kadınları ortalama 87 yıl ile en fazla yaşayan kadınlar olurken, sıralamada İspanya, İsviçre, Singapur ve İtalya 85"er yılla Japonya"yı takip eden ülkeler oldu.

 

Erkeklerde ise en fazla yaşayanlar 81 yıl ile İzlandalılar iken, İsviçre, Avustralya, İsrail ve Singapur 80"er yılla İzlanda"yı takip etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.