Türk Dağcılar İran'ın En Yüksek Dağına Çıktı

Türk Dağcılar İran'ın En Yüksek Dağına Çıktı
Türkiye'den 7 dağcı, İran ve Ortadoğu'nun en yüksek zirvesi bilinen yarı aktif volkanik Demavend Dağı ile Savalan ve Süphan Dağı'na çıktı.

Türkiye"den 7 dağcı, İran ve Ortadoğu"nun en yüksek zirvesine olarak bilinen 5 bin 671 metre yüksekliğindeki Demavend Dağı ile Savalan ve Süphan Dağı"na tırmandı.

 

Konya Ereğli Dağcılık Kulübü"nün (ERDAK) organize ettiği, Adana Lorut Dağcılık Kulübü, Zonguldak Pusula Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ile Konya Mevlana Dağcılık Kulübünden 7 dağcı, İran ile Türkiye"de üç önemli zirveye 10 gün süren yüksek irtifa tırmanışı gerçekleştirdi.

 

ERDAK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Helimoğlu, yaptığı açıklamada, Demavend Dağı"na heyecan ve korku içinde tırmandıklarını söyledi.

 

İran ve Ortadoğu"nun en yüksek zirvesi olduğu bilinen Demavend"e çıkmanın gururunu yaşadıklarını anlatan Helimoğlu, "Demavend Dağının zirvesinde kükürt gazından zehirlenmiş kurt ve koyun leşlerini gördük. İran"ın üçüncü en yüksek zirvesi Savalan Dağı"nda da kamp yaptık" dedi.

 

İlk olarak Savalan tırmanışı için kamp alanına vardıklarını, burada ayılar ve yavrularını gördüklerini ifade eden Helimoğlu, su almak için dağ evinin yan tarafına geçtiği sırada bir ayı ile burun buruna kaldığını, arkadaşlarının korku ve panikle kaçmak isterken düşerek el ve dizlerini yaraladığını dile getirdi.

 

4 bin 811 metre rakımlı Savalan Dağı"nın zirve tırmanışını 7 saatte tamamladıklarını vurgulayan Helimoğlu, Farsça"da "Nefes alan" anlamına gelen İran"ın en yüksek ve yarı aktif volkanik dağı olan 5 bin 671 metre yüksekliğindeki Demavend Dağı tırmanışını iki günde gerçekleştirdiklerini bildirdi.

 

Yarı aktif volkanik dağ Demavend"e çıktılar

 

Helimoğlu, zirvede krater bacasından sürekli dumanlar çıktığını, çevreye kükürt püskürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

 

"Dönüş yolunda buzdan şelaleye uğradık. Şelalenin görüntüsü çok etkileyici, hayal bile edilemez güzellikte bir manzaraydı. Türkiye"ye giriş yaptıktan sonra ülkemizin 3"üncü büyük zirvesine sahip 4 bin 58 metre rakımlı Süphan Dağı"na tırmandık.

 

Hava açıktı ve gökyüzünde dolunay vardı. Zorlu bir tırmanışın ardından zirveye ulaştık. Süphan Dağı"nın zirvesinden Van Gölü"nü seyrettik. 10 günde üç önemli zirveye yüksek irtifa tırmanışını Allah"a şükürler olsun kazasız, belasız bitirmenin huzuru ve mutluluğu içerisindeydik.""

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.