TSK'nın Göz Bebeği Komandolar Brövelerini Aldı

TSK'nın Göz Bebeği Komandolar Brövelerini Aldı
Türk ordusunun en seçkin komandolarının yetiştirildiği zorlu Komando İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlayan askerler brövelerini aldı.

Türk ordusunun en seçkin komandolarının yetiştirildiği zorlu Komando İhtisas Kursu"nu başarıyla tamamlayan askerler brövelerini aldı. 

 

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında gerçekleşen mezuniyet töreni ile komandolar brövelerini taktı. Dereceye giren komandolara bröveleri, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Ethem Büyükışık tarafından takıldı.

 

Komando olmak için dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinin verildiği Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına gelen subay ve astsubaylar, kursa katılmak için ilk önce 4 hafta süren hazırlık döneminden sonra, psikolojik ve fiziksel giriş testlerinden geçti.

 

Bu testlerde başarılı olan adaylar, eğitim kapsamında, 23 hafta süren güç, cesaret ve kararlılık gerektiren "Derin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe harekatı", "Kara komando harekatı", "Su üstü komando harekatı" ve "Hava indirme harekatı" safhalarına katıldı.

 

Komando İhtisas Kursu"nun ilk safhası olan "Derin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe harekatı" sıfırın altında 20 dereceyi bulan soğuk havada Isparta"da Davraz Dağı"nda gerçekleştirildi.

 

Dört haftalık ilk bölümde, temel kayak eğitimi ve hedikle ilerleme tekniklerini öğrenen komandolar, kar araçları kullanma, derin kar ve şiddetli soğuklarda muhtelif silahlarla atış, soğuk hava koşullarına karşı oryantasyon, soğuk hava koşulları ve kış ortamında muharebelerin planlanması, dağlarda ve geçitlerde harekat, kurtarma ve kaçırma, esirgeme harekatı, derin karda kayaklı ve hedikli intikal, derin kar ve güç koşullarda hayatı idame ve barınma, kış dağcılığı, çığdan korunma ve sakınma, çığda arama kurtarma, ilk yardım ve sıhhi tahliye konularında eğitim aldı.

 

Kertenkele, kurbağa yiyerek hayatta kaldılar

 

Kursun ikinci aşaması olan ve 11 hafta süren "Kara komando harekatı" Eğirdir merkez olmak üzere Burdur, Antalya, Konya ve Isparta"yı içine alan 20 bin kilometre karelik alanda gerçekleşti.

 

 

Harekat süresince komando adayları, 40 kilogramlık sırt çantaları ve teçhizatlarıyla 600 kilometrelik geçilmesi imkansız kabul edilen kanyonlar, sarp ve derin arazi parkurlarını aştı. Zaman zaman göğüslerine kadar gelen kar suyu içerisinde ilerleyen komandolar, senaryo gereği düşman bölgesinde kaldıkları 21 gün içerisinde son 3 gün boyunca kertenkele, kurbağa yiyerek hayatta kaldı.

 

El, ayak ve gözler bağlı olarak denize atıldılar

 

Komando İhtisas Kursu"nun üçüncü aşaması olan "Su üstü komando harekatı" Ege Denizi"nde icra edildi.

 

Kursiyerler 4 hafta boyunca bir harekatta her türlü su engelini aşma yöntemlerini öğrenerek deniz ötesi hedeflere sızma, komando harekatı icra etme ve sıyrılma konularında ustalaştı.

 

Bu kapsamda teçhizatlı olarak askeri kurbağalama yüzme, kule atlama, su altı yüzme, dalış, su altından tüplü intikal, sal yapma, bot devirme, denizden ikmal gibi zorlu eğitimlere tabi tutulan komando adayları, fiziki ve psikolojik dayanıklılık gerektiren ve önemli bölümü gece devam eden eğitimler sonrası gerçekçi senaryolarla tatbikat yaptı.

 

En zorlu aşamalardan birisini de elleri, ayakları ve gözleri bağlı personelin hayatta kalma eğitimi oluşturdu. Yapılan tatbikatta tüm kursiyerler, elleri, ayakları ve gözleri bağlı olarak denize atıldıktan sonra hayatta kalarak en yakın unsura ulaşmaya çalıştı.

 

Son aşama hava indirme harekatı

 

Komando İhtisas Kursu"nun dördüncü ve son aşaması olan "Hava indirme harekatı safhası" Kayseri"de tamamlandı.

 

Bu safhada gözüpek ve korkusuz komando adayları, yer eğitimini müteakip hedeflerine ulaşmak için önceden saptanan hedeflere paraşütle sızdı. Verilen eğitimde 400 metre yükseklikten atlayan komando adayları askeri paraşütçülüğün yanında hava indirme harekatı eğitimi de alarak kursu tamamladı.

 

Kursa başlayan personelin yaklaşık yüzde 50"sinden biraz fazlası toplam 27 hafta süren zorlu bir sürecin ve eğitimin sonunda, kursu bitirerek gerçek bir komando oldu.

 

Komando İhtisas Kursu, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının diğer eğitimlerinin de temelini oluşturan en önemli kurs olarak biliniyor. Kursu başarıyla bitiren personel TSK"nın komando ihtiyacını karşılayarak, ülke savunmasında önemli görevler üstleniyor.

 

Ayrıca farklı zaman dilimlerinde dost ve müttefik ülke subay ve astsubaylarının da komando kurslarına katılımları ile kurs, uluslararası bir kimliğe kavuşmuş durumda.

 

Şu ana kadar 16 farklı ülke personeline değişik sürelerde kurs verilerek ortak eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.