Trafikteki Güvensiz Ortam Motosiklet Kullanımını Azaltıyor

Trafikteki Güvensiz Ortam Motosiklet Kullanımını  Azaltıyor
Trafikte bir otomobilin üçte biri kadar yer kaplayan, yine dörtte biri kadar yakıt tüketen motosiklet, bireysel ulaşımda hak ettiği yeri bir türlü alamıyor. Trafikteki güvensiz ortamın motosiklet kullanımını engellediğini söyleyen MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, “Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle motosiklet kullanımı bir türlü yaygınlaşmıyor'dedi.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), karayollarında trafik kurallarına uyulması, güvenliğin sağlanması ve kazaların azaltılması için etkin çalışmalar yürüten Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’ne sponsor oldu. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan sergi, 21-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. 5. Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nde, şehir içi ulaşımda güvenliğin sağlanması için yapılması gerekenler, trafiğin azaltılması, motosikletin bireysel ulaşımdaki yeri ve önemi gibi konular tartışılacak.

 

Düzenleme şart

 

Trafikte oluşan güvensiz ve riskli ortamın motosiklet kullanımını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, “Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle motosiklet kullanımı bir türlü artmıyor. Bireysel ulaşımda motosikletin hak ettiği yeri alabilmesi için bir takım düzenlemeler gerekiyor. Karayollarında motosiklet sürücüsünün haklarına saygı gösterilmeli hatta mümkünse özel yollar yapılmalı” dedi. Avrupa ülkelerinde bu tarz düzenlemelerin yapıldığını ve bu sayede trafik kazalarının yüzde 50 oranında azaldığını belirten Çadırcı, “Motosiklet sürücüsü için güvenli bir trafik düzeni büyük önem taşıyor. Tüm bunları değerlendirmek ve konuşmak için biz de 5. Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’ne katıldık” diye konuştu. Sempozyumda trafik yoğunluğunun azaltılmasında motosikletin önemini bir kez daha vurgulayacaklarını ifade eden Çadırcı, “Motosiklet trafikte bir otomobilin üçte biri kadar yer kaplar, yine dörtte biri kadar yakıt tüketir. Bu sayede hem ekonomiyi hem de çevreyi korur” diye konuştu.

 

Trafiğe motosikletli çözüm

 

Trafik yoğunluğu nedeniyle birçok otomobil sürücüsünün motosiklet kullanmak istediğini belirten Çadırcı, “Sadece güvenlik giysileri ile korunabilen motosiklet sürücüsü için güvenli bir trafik düzeni büyük önem taşıyor. Bu nedenle trafikteki güvensiz ortam motosiklet kullanımının önündeki en büyük engel. Dernek olarak birincil önceliğimiz trafik güvenliği konusunda etkin çalışmalar yapmak, trafik kurallarına uyulmasını sağlamak. Bu nedenle sempozyumdaki yerimizi aldık” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.