Negrolar İşbaşında!

Negrolar İşbaşında!
Ucuz işgücünü yetkililer görmezden geliyor.

Başlıktaki “Negro” tanımlamasını “Zenci” dememek için özellikle kullandık. Çünki ayrımcılık oluyor derlermiş. İstanbul’un özellikle Kumkapı, Kasımpaşa, Dolapdere ve Tarlabaşı semtlerinde “negro”dan geçilmezken genel tanımlama “zenci” olduğu halde.

Nereye baksanız Afrika kökenli insanları görüyorsunuz. Öncelikle saat satıyorlar... Tahtakale’den dökme olarak alıp çantalarını açarak alıcılarını bekliyorlar. O kadar çoklar ve rahatlar ki Belediye Zabıtası niye ses çıkarmıyor ve önlemiyor diye düşünmemek elde değil.

İNŞAAT İŞİNDE UCUZ İŞÇİ

Son zamanlarda “ Ne iş olsa yaparım abi” söylemine paralel olarak inşaat işlerinde de çokça görülen siyahi adamların ana tercih nedeni “Ucuz” olmaları. Taşeron firmaların yarı ya da üçte biri fiyatına günlük olarak anlaştıkları Afrika kökenliler “dayanışma” içinde  3-5 kişilik gruplar halinde görülmekte. Kamyon indirip, bindirmeden, iskele kurmaya hatta Sultanahmet çevesinde otel yapımından, kaldırım döşemesine kadar çok yerde görülen karaderilerin “işsizlerin ekmeği ile oynadıklarını” neden kimse düşünmez. Sigortalı işçi diyerek temizlikçileri bile güvenli kılma çabası içindeki hükümet neden bu “kanayan yarayı görmez” hiç anlamış değiliz. Üstelik bunlar mantar gibi çoğalırken mevsimlik işçiler de kahve köşelerinde her türlü olumsuzluklarını büyütüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.