LYSye Girecek Öğrenciler az da Olsa Kaygı Yaşamalı

LYSye Girecek Öğrenciler az da Olsa Kaygı Yaşamalı
Lisans Yerleştirme Sınavlarına girecek öğrencilerin az da olsa kaygı yaşamalarının onların motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkiledikleri bildirildi.

Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek öğrencilerin az da olsa kaygı yaşamalarının onların motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkiledikleri bildirildi.

 

Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Can, yaptığı açıklamada, öğrencilerin sınav kaygısını nasıl yenebileceklerini, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Binnur Okan ise sınav günü ve sınav sırasında nasıl beslenmeleri gerektiği anlattı.

 

Sınav performansını etkileyen en önemli konunun " sınav kaygısı" olduğunu, sınava hazırlanırken öğrencilerin az da olsakaygı yaşamalarının onların motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkilediklerini belirten Can, "LYS"ye girecek öğrenciler, az da olsa kaygı yaşamalı" dedi.

 

Can, yüksek düzeydeki sınav kaygısının öğrencilerin bildiklerini de ortaya koyabilmelerine engel olacağını bildirerek, şunları kaydetti:

 

"Sınavlarda kaygılanan öğrenciler, yaşadıkları kaygının yoğunluğuna bağlı olarak, sınav esnasında yetersizlik, çaresizlik, endişe, telaşlanma, paniğe kapılma gibi negatif duyguların yanı sıra, aşırı ölçüde terleme, kalp çarpıntısı, cezalandırılma beklentileri, statü ve benlik saygısında azalmalar ve benzeri bir takım reaksiyonlar gösterir. Böyle bir durumda bireyin zihninde oluşan marazi düşüncelerle benliğine yönelik yetersizlik duyguları, onu dikkatini sınav soruları üzerinde toplayabilmekten alıkoyar. Bir türlü sınava konsantre olamamakta, zaman ilerledikçe kalan tüm soruları yanıtlayamayacağı endişesiyle çaresizlik duyguları içinde paniğe kapılabilir. Böyle bir durum içindeki aday, sınav esnasında beliren bu türden olumsuz tepkilerden biran önce kurtulabilmek için, bilinçsiz bir biçimde de olsa, bir an önce sınavı terk etmeye meylederken, cevabını bildiği birçok sorunun doğru yanıtını hatırlayamamakta ya da bu sorulara da yanlış cevaplar verebilir."

 

Sınav kaygısı ile başa çıkabilmenin bazı yöntemler uygulanabileceğini ifade eden Can, şöyle devam etti:

 

"Bu konuda uzmanlaşmış psikolog, psikiyatristlere başvurmaları, bu tür kaynaklardan profesyonel yardım almak kaygıyı yenmede etkilidir.  Sınav kaygısı ile başa çıkabilmeniz için öncelikle sınava yeterince hazırlanmış olmak gerekir. Sınava yeterince hazırlanıldığı unutulmadan sınav öncesinde vesınav esnasında normal yaşantı sürdürülmeli. Özellikle sınava yakın günlerde sabahlara kadar çalışıp, uykusuz kalınmamalı. Günlük düzenli yürüyüşler yapılmalı. Sınava bir iki gün kala çalışmalar bırakılmalı. "Ancak sınavda başarılı olursam değerliyim" düşüncesinden uzak durulmalı ve "Yeterince çalıştım, başaracağım" denilmeli."

 

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Binnur Okan da sınava girecek öğrencilerin her öğünde mutlaka süt, et, tahıl, sebze ve meyve tüketmesi gerektiğini belirtti.

 

Okan, sınav öncesi sağlıklı bir uyku ve sınav günü sağlıklı bir sindirim sistemi için bir gün öncesi tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.