Kaçak Kömür Ocakları Halen Faaliyette

Kaçak Kömür Ocakları Halen Faaliyette
Şırnak'ta Cudi Dağı eteklerinde 1970'li yıllarda kurulan ve 1998 yılında özelleştirilen kömür ocaklarının, valiliğin üretimin yasaklandığına dair genelgesine rağmen faaliyeti sürüyor.

Geçen yıl özel bir maden ocağındaki göçükte 3 kişinin ölmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğünden gelen bir heyet tarafından, kuyu sistemiyle çalışan tüm ocakların kapatılması, açık sistemle çalışan diğer ocaklarda basamak sistemine geçene kadar üretime ara verilmesi yönünde hazırlanan rapor doğrultusunda bu yıl İl Özel İdaresi ekiplerince tüm ocakların ruhsatları iptal edilerek, üretim yapılmaması yönünde ocakların bulunduğu güzergaha uyarıcı tabelalar yerleştirildi.

 

Bu önlemlere rağmen son bir ayda meydana gelen göçüklerde 5 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından Şırnak Valiliğinin talimatıyla can kayıplarının önlenmesi için tüm ocakların elektriği kesilerek, göçüğün meydana geldiği kömür ocağı sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

Şırnak Valiliği"nce geçen hafta yayımlanan, kaçak işletilen maden ocaklarındaki üretim faaliyetlerinin yasaklandığı, tüm yetkili ve görevlilerinin bu konuda duyarlı olmaları ve gereken önlemi almaları yönündeki uyarıyı içeren genelgeye rağmen kömür ocaklarının faaliyeti sürüyor.

 

İlkel şartlarda üretim yapılan ve bugüne kadar çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği kömür ocaklarında ramazan nedeniyle işçiler iftardan sonra çalışıyor.

 

Ramazan mesaisi uygulanan ve iş güvenliği kriterlerine uyulmaksızın çalışmaların sürdüğü kömür ocaklarında işçiler kömürü kuyulardan bidonlarla yeryüzüne çıkarmaya devam ediyor.

 

İftara kadar gün boyu sessizliğin hakim olduğu kaçak kömür ocağında elektrik tesisatçısı olarak çalışan Selahattin Kabul, Şırnak Valiliği"nce yayımlanan genelgeye rağmen kömür ocaklarının çalıştığını ancak ramazan dolayısıyla mesai saatlerinin değiştiğini söyledi.

 

İftardan sonra mesailerinin başladığını ve sahura kadar sürdüğünü anlatan Kabul, "Ramazan dolayısıyla iftardan sahura kadar çalışıyoruz. Bu işte çalışmaya mecburuz. Tek geçim kaynağımız bu" dedi.

 

"Bu kömür ocaklarında 3 bin kişi çalışıyor"

 

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Şırnak Temsilcisi Kenan Sakın, AA muhabirine, kömür ocaklarına ilişkin hazırladıkları raporları gerekli yerlere gönderdiklerini söyledi.

 

Kömür ocaklarındaki işçilerin ilkel koşullarda çalıştırıldığını kaydeden Sakın, şöyle dedi:

 

"İlkel koşularda 100-150 metre derinliğe inip çok zor şartlarda çalışıyorlar. İnsan haklarıyla alakasız çalışıyorlar. Hiçbir teknolojik aletleri yok. Sigortasız çalışıyorlar. Bunların şartlarını iyileştirmek için girişimlerimiz oldu, kooperatif kurmayı düşünüyoruz. Bu Şırnak"ın tek gelir kaynağı. Şırnak kömür ocağının kapanması Şırnak"ın kapanması demek. 3 bin kişi çalışıyor aileleri ile düşündüğümde 30 bin kişi ediyor. Esnafıda düşündüğümüzde tüm Şırnak demektir. Bunu kapatmak demek bir faciadır demektir. Tek gelir kaynağı burasıdır. Ne olursa olsun ölümüne dahi bunlar buraya giriyorlar. Bile bile ölüme giriyorlar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.