İstanbul Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması

İstanbul Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması
İstanbul Valiliği, terör örgütlerinin şiddete başvuracaklarına dair bilgilerin mevcut olduğunu, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasının mümkün olmadığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nün Taksim Meydanı"nda kutlanmak istenmesine ilişkin, istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgilerin mevcut olduğunu, bu durumun Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşların hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek nitelik taşıdığını bildirdi. 

 

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 28 Nisan 2014"te Valiliğe verilen dilekçeden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 27 Kasım 2012"de aldığı karar ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"nun 4. maddesi dayanak gösterildiği ifade edildi. Açıklamada, dilekçeden, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nde saat 13.00"te Taksim Cumhuriyet Anıtı"na çelenk konulması, Kazancı Yokuşu başına karanfil bırakarak saygı duruşunda bulunulması ve Taksim Meydanı"nda kutlama yapılmak istenmesinin anlaşıldığı belirtildi. 

 

Anayasanın 34. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi"nin 11. maddesine göre, herkesin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

 "Ancak bu maddelerde bazı sınırlamalardan da bahsedilmiştir. Bu maddelerde yer alan sınırlamaların esas, şart ve usullerinin belirlenmesi amacıyla da 2911 sayılı kanun yayımlanmıştır. Toplantı ve gösteri haklarının kullanılabilmesi amacıyla ilimizde 2911 sayılı kanun hükümlerine istinaden Avrupa yakasında bir, Anadolu yakasında beş olmak üzere toplam altı alan tespit edilmiştir. Avrupa yakasında tespit edilen toplantı alanı Yenikapı, toplantı ve gösteri alanıdır. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB"ye verilen alan burasıdır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nün anlam ve önemine yakışır etkinlikler için her türlü imkana sahip olan bu alana sahil yolu ve Aksaray içinden karayolu ile gelen toplu taşıma araçlarının yanı sıra, Marmaray, İDO deniz ulaşımı ve Aksaray Metrosu ile ulaşılabildiğinden katılımcıların geliş ve gidişleri İstanbul trafiğini olumsuz yönde etkilemeyecektir. Ayrıca katılımcıların bu alana ulaşmaları için 300 otobüs Valiliğimiz tarafından İETT"den temin edilmiştir. Bu otobüslerle katılımcı yoğunluğuna göre Anadolu ve Avrupa yakalarından talep edilen her noktadan, alana geliş ve gidişleri gün boyunca ücretsiz olarak sağlayacaklardır. Yenikapı"ya gelecek katılımcıların otopark ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri her türlü imkan bu alanda bulunmaktadır. Yenikapı, toplantı ve gösteri alanı konum itibarıyla da düz bir alana sahip olması, etrafında fiziki engel olmaması, acil ve panik hallerinde katılımcıların tahliyesinde bir olumsuzluğa sebebiyet vermeyecektir." 

 

Herhangi bir nedenle Taksim bölgesinde yapılacak bir toplantı ve gösterinin kontrol edilememesi halinde, katılımcıların ve bu alanda bulunan diğer insanların tahliyesinde ciddi zorluklar yaşanacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  

 

"Can ve mal güvenliğinin tehlikeye gireceği, dolayısıyla kamu düzeninin ciddi olarak bozulması sebebiyle kamu güvenliğinin sağlanması imkansız bir hal alacaktır. Bu minvalde ilgili istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcuttur. Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir. Bu sebeplerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için talep edilen kutlama alanının 2911 sayılı kanunun istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında da verilmesi imkanı kalmamaktadır."

 

Taksim Meydanı ve civarının konumu itibarıyla yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun olmadığı bildirilen açıklamada, bu bölgede araç ve yaya akışının yoğun olduğu, turistik otellerin 24 saat faaliyet göstermesi nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukların ülkenin tanıtımını ve ekonomisini ve turizmi olumsuz etkileyebileceği belirtildi.  

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

 

"Valiliğimize verilen dilekçede bahsedilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"nin 2012 tarih ve 39676/08 başvuru numaralı kararında, taraf devletlerin, sözleşmenin 11/2 maddesinde sayılan hususların varlığı halinde, toplantı ve gösteri hakkına kanunla sınırlamalar getirilebileceğine yer verilmiştir. Buradan hareketle; 2911 sayılı kanun hükümleri kapsamında Valiliğimiz tarafından toplantı ve gösteri alanlarının belirlenmesi ve kutlamaların belirlenen yerlerde yapılmasının, barışçıl toplanma ve gösteri yapma hakkının özüne aykırı olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bütün bunlara ilaveten; 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunu"nun 2. maddesi uyarınca, konfederasyonlar ve bağlı sendikalar, siyasi partiler, meslek odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bayram kutlaması amacıyla Taksim Meydanı"nda çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılımla yapılabileceği, ancak büyük ölçekteki kutlamaların bu meydanda yapılmasına izin verilmeyeceği, ilgili sivil toplum kuruluşlarına bildirilmiştir. Müracaatçı sivil toplum kuruluşlarının bahsedilen alanda kutlamaları gerçekleştirerek, istihbari bilgiler doğrultusunda risk oluşacağı görülmekte olan Taksim Meydanı"ndan sarfınazar etmeleri ve emekçi kesime çağrıda bulunarak bu konuda alınmış olan kararlara göre hareket etmeleri ümit ve arzu edilmektedir. Bu vesile ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nün huzur ve güven ortamı içinde kutlanması dileğiyle tüm işçi ve emekçilerimizin gününü tebrik ederiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.