Hayat Kurtaran Direksiyona Kadın Eli Değdi

Hayat Kurtaran Direksiyona Kadın Eli Değdi
Kadınların artık her meslek grubunda görüldüğü Diyarbakır'da, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli 7 kadın ATT ve ambulans şoförü acil durumlarda can taşıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde, daha önce sadece erkeklerin çalıştığı alanlarda kadınlar da görev almaya başladı. Bölgede zabıta, muhtar, temizlik işçisi, otobüs şoförlüğü gibi alanların yanı sıra  Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğünde 7 kadınambulans şoförü, Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda hastaları hastaneye ulaştırmak için hizmet veriyor.

 

Sağlık İl Müdürlüğünde yaklaşık 1 yıldır çalışan 7 kadın ambulans şoförü, direksiyona olan hakimiyetleri ve ustalıklarıyla görenlerin takdirini topluyor. Kadın ambulans şoförleri, gece gündüz demeden çalışarak zamanında hastanelere ulaştırdıkları hastaların hayatlarının kurtulmasına vesile oluyor.

 

Ambulans şoförlüğü yapan kadınlar, kimi zaman ambulansın zincir takma, akü takviyesi ve lastik değişimi gibi tamir gerektiren işlerini de yapıyor. 

 

Diyarbakır"da 12 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu"nda görevli Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve ambulans şoförü Sibel Tekin, yaptığı açıklamada, gece nöbetinde Acil Komuta Merkezi"nden gelen vakaya 90 saniyede çıkış yaparak hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Diyarbakır"da 4 yıldır görevli olduğunu, 1 yıldır da ambulans şoförü olarak çalıştığını belirten Tekin, "Erkek ambulans şoförleri kadınların bu işi yapamayacağını söylüyordu. Bu mesleği sonradan öğrendiklerini kendilerine anlatarak "biz de öğreniriz" diyorduk. Kadın olarak her işi başardığımız gibi bu işi de başarırız dedik ve başardık" dedi.

 

İl Ambulans Servisinden gelen yazıya göre eğitime tabi tutulduklarını anlatan Tekin, eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladıklarını, kentte 7 kadının ambulans şoförü olarak çalıştığını bildirdi.

 

Ambulans şoförlüğü yaparken zorluklarla karşılaşmadığını, daha önce araç sürme deneyiminin bulunduğunu anlatan Tekin, "En çok hasta yakınlarının tepki vermelerinden korkuyordum. O insanlar hastalarının bir an önce hastaneye yetiştirilmesini istedikleri için kadınların bu konuda yetersiz olacağını düşünerek, tepki vermesinden korkuyordum. Ancak tebrik edenlerin hasta yakınları olduğunu gördüm. Bu da bizi bu işi yapmamız için daha çok motive etti" diye konuştu.

 

Tamir işlerini de yapıyorlar

 

Tekin, nöbetçi olduğunda ambulansa zincir takma, akü takviyesi ve lastik değişimini bile yaptıklarını belirterek, nöbet değişiminde ambulansı arızasız ve temiz bir şekilde arkadaşlarına teslim ettiğini kaydetti.

 

Ambulans şoförlüğünün kolay bir meslek olmadığına dikkati çeken Tekin, "Yerine göre ambulansın arızasını gideriyorum. Tekerleği patladığında değiştiriyorum. Çünkü benden sonra görevli arkadaşlara aracı temiz ve arızasız vermek zorundayım. Bu konular bir kadın için zordur. 4 günlük bir eğitime tabi tutulduk. Ambulansa zincir takma, akü takviyesi ve teker değişimi eğitimini aldık. Bu eğitimlerin yeterli olduğunu düşünüyorum. Gece vakaları gündüz vakaları gibi olmuyor. Gece vakalarına çıkarken, bilmediğimiz yerler ve insanların evlerine ve özel hayatlarına giriyoruz. Bu nedenle bazen çekindiğimiz noktalar oluyor. Ama, Diyarbakır"da bir tehlike ile karşılaşmadım" diye konuştu. 

 

"Çocuğumun arkadaşları mesleğimi çok tuhaf karşıladılar" 

 

Tekin, trafikte güzel bir ilgiyle karşılandığını, hiçbir zaman yadırganmadığını anlatarak, ambulansı kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamadığını vurguladı.

 

"Çocuğumun okulunda "aile günü" etkinliğinde mesleğim konu alındı. Mesleğimizde yaşadıklarımız fotoğraflanarak okulda anlatıldı. Çocuğumun arkadaşları mesleğimi çok tuhaf karşıladı. Çocuklar küçük olmasına rağmen ilk kez kadın ambulans şoförü ile karşılaştıkları için etkilenmişlerdi. Ambulansla vakaya giderken çok fazla ilgiyle karşılaşıyorum. Beni görenler fotoğraf çekiyor, imzalı fotoğrafımı isteyenler bile oluyor. Babam beni erkek çocuklarından ayırt etmediği için araç sürmesini öğretti. İlk olarak transit model araçları kullandım" diyen Tekin, büyük araçları sürmeyi öğrendiği için ambulansı sürmenin kendisi için kolay olduğunu dile getirdi.

 

Tekin, "Vakaya giderken hasta yakınlarını yanımıza alıyoruz. Erkek olan hasta yakınları beni gördükten sonra kadın yakınlarını benim yanıma oturtmaları çok hoşuma gidiyor. Normalde hastayı alırken erkek hasta yakınları bize eşlik ediyordu. Kadın ambulans şoförünü görünce kadınları yanımıza oturtuyorlar" ifadelerini kullandı.

 

Hastaları güvenle ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyorlar

 

Diğer kadın ambulans şoförleri de mesleklerini çok sevdiklerini belirterek, ilk günlerde zorluk çektiklerini mesleklerine zamanla alıştıklarını, güvenli bir şekilde hastaları hastanelere ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

 

Acil Tıp Teknisyeni Meryem Sarıgöz ise uzun süre erkek ambulans şoförleriyle çalıştığını, daha sonra kadın ambulans şoförleri ile çalışmaya başladığını anlatarak, önce tedirginlik yaşadığını, ancak kadın şoförlerin erkeklerden geri kalmayarak ambulansı çok güzel kullandıklarını görünce tedirginliğinin sona erdiğini söyledi.

 

"Düşündüğümüz gibi olmadı. Hem araç sürme hem de hastayla ilgilenme konusunda kadın sürücüler bizim için çok iyi oldu. Kadınlar istedikleri zaman her şeyi başarır. İnsan hayatını kurtaran kutsal bir görevimiz var. Halktan çok olumlu gelen tepkilerin farkındayız. Hastanedeki personeller bile kadın ambulans şoförünü gördüklerinde şaşırıyorlar. Bu tepkiler aslında hoşumuza da gidiyor" diyen Sarıgöz, bunun diğer kadınlara örnek olmasını istediklerini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.