Gişelerden geçiş ay sonu devreye girecek

Gişelerden geçiş ay sonu devreye girecek
İstanbul'da köprü ve gişelerde uygulanacak 'serbest geçiş sistemi' ay sonunda devreye girecek.

Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, İstanbul"da köprü ve gişelerde hayata geçirmeyi planladıkları serbest geçiş sisteminin ay sonunda tamamlanacağını açıkladı.

Kartal, İstanbul"da önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, ulaşımı rahatlatmak için bazı düzenlemeleri gerekli gördüklerini söyledi.
 "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde "serbest geçiş" dediğimiz OGS ve HGS"yi birleştirerek transit geçiş sağlayacağız" diyen Kartal, bunun trafiğe önemli katkı sağlayacağını kaydetti.
Kartal, çalışmanın ilkinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü"nde uygulanacağına dikkati çekerek, "Uygulama, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü"nde 31 Ocak"ta başlayacak" dedi.
Burada bazı testler yapılacağını belirten Kartal, daha sonra sistemin Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde uygulanacağını ifade etti.

"Çalışmalar, bu yıl tamamlanacak"
Kartal, çalışmaların bu yıl itibarıyla tamamlanacağını vurgulayarak, uygulama sayesinde trafikteki yığılmaların önleneceğini aktardı.
Serbest geçişin trafik güvenliğine de katkı sağlayacağına işaret eden Kartal, şöyle konuştu:
"Çünkü, çok büyük bir zaman kaybı olmaktadır. Vatandaşlar zaman zaman HGS şeridinden OGS"ye, OGS"den HGS"ye geçerek trafikte dar boğaz yaratmaktadır. Serbest geçişle bu trafik dar boğazını ortadan kaldırıp normal akışı sağlamış olacağız. 2 köprümüzden günde ortalama 430-450 bin araç geçiyor. Bu yeni uygulamamız köprü ve gişelerde yaşanabilecek yığılmaları engelleyecektir. Uygulamadaki amacımız da budur.
Taglarda 2 barkodlu araçlar da tek barkodlular da aynı şeridi kullanacak. HGS ve OGS her defasında sorgulama yapacak. Vatandaşların ayrıca işlem yapmasına gerek yok." 

"Mevcut sistemden daha iyi olacak"
Kartal, gişelerde depolama alanları bulunduğunu kaydederek, bazı sürücülerin yanlış "tag sırasında" beklemesi nedeniyle geçişlerde karmaşa oluştuğunu anlattı.
Söz konusu karmaşanın İstanbul trafiğinde uzun araç kuyruklarına neden olduğuna dikkati çeken Kartal, "Karmaşa veya kuyruk nedeniyle trafik hareketliliği oldukça düşmektedir, bu durumu ortadan kaldırmak için serbest geçiş sistemini yürürlüğe koyma çalışmalarımız devam etmedir. Hem trafik güvenliğini sağlamak hem de kapasite problemini ortadan kaldırmak için mevcut sistemden daha iyi olacağını düşünerek bu çalışmayı devam ettirmekteyiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.