Engellier bu proje ile mücevher ustası olacak

Engellier bu proje ile mücevher ustası olacak
Mücevher İhracatçıları Birliği; başta işitme engelliler olmak üzere istihdam sorunu yaşayan toplumdaki diğer dezavantajlı gruplara ulaşmayı hedeflediği “Taşların Tılsımını Duymak” projesinde hızla ilerliyor. Birlik, Kasım ayında açılışı gerçekleştirilen proje kapsamında taş işleme ustalarını yetiştirmek üzere bir merkez kuruyor. Çalışmalar konusunda sektör temsilcilerinin bilgilendirileceği farkındalık toplantısı ise 10 Mart 2104 tarihinde gerçekleştirilecek.

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin; İstanbul Kuyumcular Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İşitme Engelliler Federasyonu ile ortaklaşa hayata geçirdiği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteklediği “Taşların Tılsımını Duymak” projesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Birlik, Kasım 2013’te açılışını gerçekleştirdiği projenin geçen üç aylık süreç içindeki gelişmelerini 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 15.30’da İstanbul Kuyumcular Odası’nda gerçekleştireceği toplantı ile sektör temsilcilerine aktaracak.

 “Taşların Tılsımını Duymak” projesi kapsamında; başta işitme engelliler olmak üzere toplumdaki dezavantajlı bireylere istihdam sağlanması amacıyla mesleki bir eğitim merkezi kurulacak. Eğitim ile birlikte mücevher sektörünün ihtiyaç duyduğu değerli taş işleme ustalarının yetiştirilmesine katkı sağlanırken, bu ustaların ürettiği ürünlerle daha yüksek katma değerli ihracata geçiş sürecine de destek olunacak.

 Projenin önemli bir katkısı da; ülkemizde zengin rezervleri olan dendiritli agat, kalsedon, diyaspor gibi değerli taşların işlenmesi, kuyum ve gümüş sektörüne farklı bir ürün yelpazesinin sunulması olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.