Bu Yaz Çok Sıcak Geçecek

Bu Yaz Çok Sıcak Geçecek
İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen, ''Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar 1 hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak'' dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ""Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak"" dedi.

 

Şen, yaptığı açıklamada, Türkiye"de yıllık yağış miktarlarında homojen, eşit bir dağılım olmadığını söyledi.

 

Türkiye"de en fazla yağış alan illerin Antalya, Bodrum, Zonguldak çevreleri olduğunu belirten Şen, şöyle konuştu:

 

"Sağanak şeklindeki yağışlar kuraklığın habercisi. Hızlı yağan yağmur, yer altına geçmeden akıp gidiyor. Son yağışlar da böyle oldu. Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklılarının iki derece artması ve Doğu Pasifik"teki deniz yüzey suyunun ısınması bu yıl El Nino"nun oluşmasına neden olmuştur. El Nino"lu yıllarda dünyada genellikle sıcak hava dalgalanmaları olur. Bu nedenle bu yaz özellikle temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçmesi bekleniyor.""

 

Şen, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinin sıcak hava dalgasından en fazla etkilenen bölgeler olacağını ifade ederek, özellikle nemin fazla olduğu İstanbul"a dikkat çekti.

 

Şen, ramazan ayında da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olacağını kaydetti.

 

"İstanbul"un 60 günlük suyu kaldı" 

 

Şen, İstanbul"da barajların doluluk oranının yüzde 27 civarında olduğunu, yetkililerin bu durumu fark edip su kesintileri yaparak bazı önlemler almaya başladıklarını söyledi.

 

Son günlerdeki yağışların yüzeysel yağışlar olduğunu, İstanbul"da şehirleşme fazla olduğu için çoğu yerde suların toprağa ulaşmadan akıp gittiğini belirten Şen, şöyle devam etti:

 

""İstanbul"da barajlardan kış aylarında 2.5 milyon metreküp, yaz aylarında ise 3 milyon metreküp içme suyu kullanılıyor. Şu anda barajların doluluk oranı yüzde 27 civarında. Bu da 250 milyon metreküp civarında su kaldığını gösteriyor. Bu miktarın da ancak 150 milyon metreküpü kullanılabilir. Melen"den de su takviyesi yapılıyor. Eğer hiç yağış olmazsa İstanbul"un 50 günlük suyu kaldı. Melen"den yapılan takviye en fazla 10 gün daha uzatır. Bu da İstanbul"un en fazla 60 günlük içme suyu kaldığını gösteriyor. Yetkililer de arıza kaynaklı su kesintileri yaparak önlem almaya çalışıyor." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.