Bağımlı olma mutlu ol! Sağlıklı ol, yaşamayı seç!

Bağımlı olma mutlu ol! Sağlıklı ol, yaşamayı seç!
Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 1-7 Mart Yeşilay Haftası’nda “kendinize ve sevdiklerinize sağlıklı bir gelecek hediye edin, yaşamayı seçin” diyecek. Yeşilay, hafta boyu düzenlenecek etkinliklerle, kamuoyunun bağımlılıklarla ilgili farkındalığını arttırmayı hedefliyor. “Yeşilay En’leri” ödüllerinin de verileceği haftada “Yeşilay Bağımsızlık Maçı” ve “Bisiklet Turu” ile sporun önemine dikkat çekilecek.
1920 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü kuruluşu Yeşilay’ın kuruluş haftası olan “Yeşilay Haftası”, bu yıl da bağımlılıklar konusunda kamuoyunun dikkatini çekecek etkinliklere sahne olacak. 1-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek haftada; “Yeşilay’ın En’leri Ödülleri”, “Yeşilay Bağımsızlık Maçı”, “Bisiklet Turu”, “Yeşilay üniversiteli gençlerle buluşuyor”, “Bağımlılık” konulu konferans ve geçmişin Yeşilaycılarını sosyal platformda buluşturacak “Yeşilay Kolu Başkanlarını Arıyor” gibi etkinlikler yer alacak. Ayrıca ülke çapında meydan etkinlikleri ile halkla yakın temas kurarak bilgilendirme yapacak olan Yeşilay, sağlık yürüyüşleri ve “Çocuklarla Yeşilin Her Tonu” etkinlikleriyle dikkatleri bağımlılık konusuna çekmeyi hedefliyor.

Yeşilay’ın ‘En’leri Gecesi
Yeşilay, bu yıl “bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşam” misyonunu söylem ve eylemleri ile destekleyen kurum, kuruluş ve kişileri ödüllendirecek.

“Yeşilay En’leri” kapsamında; En Yeşilaycı Aktör/Aktris, En Yeşilaycı Belediye, En Yeşilaycı Edebiyatçı, En Yeşilaycı Eğitimci, En Yeşilaycı Sosyal Mekân, En Yeşilaycı Kamu Kurumu, En Yeşilaycı Özel Sektör Kurumu, En Yeşilaycı TV Programı, En Yeşilaycı Bürokrat, En Yeşilaycı Sporcu, En Yeşilaycı Üniversite, En Yeşilaycı Siyasetçi, En Yeşilaycı Gazeteci, En Yeşilaycı Müzisyen, En Yeşilaycı Vatandaş, En Yeşilaycı Öğrenci ve En Yeşilaycı Spor Kulübü olmak üzere 20 dalda ödüller verilecek.
Bu ödüllerin yanı sıra gecenin “Özel Ödülü” ve “Mücadelede Onur Ödülü” için de sürprizler var.

Sahalarda Yeşilay Rüzgârı Esecek
Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Yeşilay Bağımsızlık Maçı” ile bağımlılıklardan korunmada sporun öneminin altı çizilecek. Aralarında TBMM Milletvekilleri, eski futbolcular ve gazetecilerin yer aldığı takımların karşılaşacağı futbol müsabakası
6 Mart Perşembe akşamı saat 20.00’da İBB Florya Tesisleri’nde gerçekleşecek.

 

Bisiklet Turu (2 Mart 2014, Pazar)

Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul’da Yeşilay’ın geleneksel hale getirdiği bisiklet turu bu yıl da düzenlenecek. Etkinlik, bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek için her yaş grubuna açık olacak. Yeşilay Bisiklet Turu, 2 Mart Pazar saat 10.00’da İstanbul Sepetçiler Kasrı’ndan hareketle tarihi yarımadada gerçekleşecek. Bisiklet turuna katılanlar arasında yapılacak kurada kazanan 3 kişiye bisikletler hediye edilecek.

 

Yeşilay Kolu Başkanlarını Arıyor

Yeşilay Başkanlarını Arıyor projesi Yeşilay Haftası’nda başlatılan diğer enteresan bir proje. Yeşilay bu proje ile okul yıllarında “Yeşilay Kolu” olarak görev yapmış olan eski Yeşilaycılara vefa örneği göstererek onları bir platformda toplayacak. Twitter’dan #EskiYeşilaycılarBulusuyor hasthagi ile sosyal medyada kampanya başlatan Yeşilay, facebook.com/YesilayKolu sayfasında da eski Yeşilaycıların bir araya gelmelerini ve çeşitli sosyal aktivitelerle bilgi alışverişi yapmalarını sağlayacak.

 

Meydan Etkinlikleri

Yeşilay Haftası’nda başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde meydan etkinlikleri düzenlenecek ve kurulacak olan stantlarda ziyaretçilere bağımlılıklar hakkında bilgiler ve çeşitli hediyeler verilecek. Bu etkinliğin yanı sıra bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir hayat vurgusu yapan Yeşilay’ın hafta içerisinde ülke çapında sağlık yürüyüşleri de yapılacak.

 

Yeşilay Kolu Valiler

Yeşilay şube yetkilileri ve temsilcileri Yeşilay Haftası kapsamında bulundukları ilin Vali ve Başkanlık makamlarını ziyaret edecek. Ziyaret kapsamında Vali ve Belediye Başkanlarına Fahri Yeşilay Kolu Başkanları unvanı ile Yeşilay Kolu bandı takılacak.

 

Çocuklarla Yeşilin Her Tonu

Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında  “Çocuklarla Yeşilin Her Tonu” başlığıyla çocuk etkinlikleri düzenlenecek. Yeşilay, İstanbul’da üç AVM’de, Anadolu’da ise Ankara, Tekirdağ, Diyarbakır ve Antalya’da çeşitli AVM’lerde çocuklara Yeşilay konusunda bilgi verirken, sağlıklı yaşama dikkat çekecek oyunlarla onları coşturacak.  Etkinliklerde çocuklar için kum boyama atölyesi, yüz boyama, şekilli balonlar, patlamış mısır standı ve çizgi film kahramanları olacak. Etkinliklerde kurulacak Yeşilay standında sağlık ile ilgili sorulacak eğitici soruların yanı sıra, çocuklara Yeşilay balonları dağıtılacak.

 

Yeşilay Üniversiteli Gençlerle Buluşuyor

Yeşilay, 4-5-6 Mart tarihlerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Bezmiâlem Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinde üniversiteli gençlerle buluşacak. Üniversitelerin bahçelerinde kurulacak çadırlarda bağımlılık teması işlenerek gençlerin farkındalığı artırılacak. 6 Mart günü Çapa Tıp Fakültesi’nde ise Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Yargıç tarafından “Bağımlılık” konulu bir konferans verilecek. Yeşilay’ın bilinçlendirme projesi kapsamında Genç Yeşilay Gönüllüleri ve Genç Yeryüzü Doktorları ekibi bağımlılıklarla ilgili bilgi ve dokümanları paylaşacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.