Bağcılar'da davullu ve zurnalı yıkım

Bağcılar'da davullu ve zurnalı yıkım
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Türkiye’deki yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Gitsinler kapıyı çalsınlar. ‘Belediye olarak siz, kanunun verdiği yetkiyle bu değişim ve gelişimi yapabilirsiniz. İşte Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Bahçelievler, Ümraniye, Sancaktepe’ desinler. ‘Orada nasıl oluyor, siz niye yapmıyorsunuz?’ diye hesap sorsunlar” dedi.

Riskli altı bölgenin kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendiği Bağcılar"da Kirazlı Mahallesi"ndeki depreme dayanıksız üç bloğu bulunan Yuvam Sitesi ile Mahmutbey"deki  altı adet binanın toplam 92 dairenin yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş"ın katılımıyla gerçekleştirildi.  Bu binaların yerine asansörlü ve otoparkı bulunan bahçeli depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek. Yıkım sırasındaki "Bağcılar"da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor" programında halk oyunları ekiplerinin davul ve zurnalı folklor gösterisine Başkan Topbaş ile mülk sahiplerinin de eşlik etmesi alkışlandı.  Bağcılar Belediyesi"nin, "olmazsa olmaz" projeleri arasındaki "Kentsel Dönüşüm" kapsamında Kirazlı Mahallesi"ndeki depreme dayanıksız 3 bloklu Yuvam Sitesi ile Mahmutbey"deki 6 adet binanın yıkımı davul zurna eşliğinde yapıldı. 
Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada şöyle konuştu: "Dünyaya ayak uyduramayanların gelecekle ilgili düşünceleri olamaz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan göreve geldiğinde, "yeni gelişmeleri takip eden ayak uyduran veya seyredenler olacak" demişti. Biz dünyanın gelişmelerini yakından takip ettik." Birçok yabancı ülke temsilcisinin "İstanbul"da bu değişimi ve dönüşümü nasıl başardınız" dediklerini belirten Topbaş, "Şehrimizde yaşayanlar belki fark etmiyor ancak, yabancılar İstanbul"daki bu değişimi yakından takip ediyor. Fransa"dan gelen üst düzey bir yetkili, "öğrenciyken 40 yıl önce İstanbul"a gelmiştim. Ancak şimdi görüyorum ki, değişim takdire şayan" dedi" şeklinde konuştu. 
 

ÖZ KAYNAKLARIMIZLA YAPIYORUZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun, daha önce, metroları yap-işlet-devret yöntemiyle yapacaklarını söylediğini hatırlatan Topbaş, "Bu yöntemle maliyetimizin üç katı bedelle yaptırmamız gerekecekti. İşte,  Yuvacık Barajı gibi bedelini nesiller ödeyecekti. Ama biz yatırımlarımızı kendi öz kaynağımızla yapıyoruz." dedi. Topbaş, sözleşmesini yaptıkları 17,6 km"lik Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattını kendi öz kaynaklarıyla yapacaklarını da belirterek, şunları söyledi: "Başka bir ilçeye nasip olmayan 6 metro istasyonu var. 4 metro hattı da tamamlandığında metro, Kabataş"a, önümüzdeki yıllar da da Şişhane"ye ulaşacak. Kirazlı -Bakırköy-İDO iskelesi hattı da bölgenin ulaşımında en önemli akslarından olacak." 
Muhalefetin, "biz gelirsek paramız da adamımız da var" sözünü eleştiren Topbaş, bu yıl 8,5 katrilyon yatırım bütçesi ayırdıklarını ve yatırım toplamının 60 katrilyon olduğunu söyleyerek, "Bizim biriktirdiğimiz paramıza göz dikmişler" dedi. Topbaş ayrıca Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı"ya, depreme dayanıklı modern konutların inşa edilmesi için hayata geçirilen proje kapsamında yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. 
 

ÖRNEK PROJELERİMİZ KONUŞULUYOR
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Bağcılar"ın artık örnek projelerle konuşulduğunu ifade ederek, "İlçemize kazandırdığımız güzellikler tüm kurum ve kuruluşlar ile STK"ların işbirliği ve desteği sayesinde olmuştu. Bağcılar İstanbul"un parlayan ilçelerinden birisi haline geldi. Gelişim trendinin İstanbul"da en fazla olduğu ilçelerin başında geliyor." şeklinde konuştu.  Çağırıcı, konuşmasında ayrıca Başkan Kadir Topbaş ile AK Parti Milletvekili Feyzullah Kıyıklık"a ilçeye yaptıkları hizmetler ve projelerin hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.