Türkiye'ye doğalgaz indirimi gündemde değil

Türkiye'ye doğalgaz indirimi gündemde değil
İran Milli Gaz Şirketi Genel Müdürü Iraki, Mevcut anlaşma gereğince Türkiye’ye doğalgaz indirimi yapılmasının gündemde olmadığını belirtti.

İran Milli Gaz Şirketi Genel Müdürü Hamid Rıza Iraki, Türkiye’nin doğalgaz fiyatında indirim talebi hakkında, “Mevcut anlaşmamız gereğince doğalgazda indirim yapılması gündemde yok. Uluslararası mahkemenin vereceği karar uygulanacaktır” dedi.

Iraki, Türkiye"nin anlaşmalardan kaynaklanan fiyat indirim talebini Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne taşımasını AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye ile 25 yıl süreli bir doğalgaz anlaşmaları olduğunu ifade eden Iraki, şöyle konuştu:

"Bu anlaşmaya göre elbette her iki tarafın kanuni hakları mevcut. Her iki tarafın da talepleri olabilir. Bu taleplere müzakerelerde bir sonuç elde edilemezse Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne başvuruda bulunur. Türkiye de bizden fiyat indirimi talebinde bulundu ve öne sürdükleri gerekçeler tarafımızdan kabul edilmediği için konuyu Uluslararası Tahkim’e taşımıştır. Bu aşamadan sonra mahkemenin vereceği karar uygulanacaktır.”

“Türkiye’nin, İran’dan aldığı doğalgazda arz garantisi olmadığı yönündeki iddialarını kabul etmiyoruz” diyen Iraki, şöyle devam etti:

“Güçlü altyapılarımız sayesinde bu yıl elektrik ve suyun kesintiye uğradığı, en düşük sıcaklıkların yaşandığı dönemde dahi doğalgaz temininde hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Dolayısıyla biz Türkiye’nin arz garantisi olmadığı yönündeki iddialarını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bunları sadece doğalgaz fiyatını aşağı çekmek için öne sürülen iddialar olarak görüyoruz.”

Altyapının doğalgaz temini ve arzı için güvenli olduğunu söyleyen Iraki, arz güvenliği konusundaki delil ve savunmalarının sağlam olduğunu, Türkiye’nin bu konuda bir sonuç elde edemeyeceğini ileri sürdü.

Türkiye’nin fiyat indirimi yönündeki talebinin kabul edilebilir olmadığını savunan Iraki, “Mahkemede hiçbir şekilde indirim yapmaya niyetimiz yok ve tutumumuzu savunacağız” ifadesini kullandı.

“Ancak gelecekte daha fazla doğalgaz satışı için fiyat ve diğer maddeler, yapılacak müzakerelere ve anlaşmaya bağlıdır” diyen Iraki, Türkiye’nin ayrıca gelecekte daha fazla doğalgaz alımı karşılığında bir indirim talebinde bulunduğunu ve bu konuda ön görüşmelerin yapıldığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.