Türk Domatesine Engel

Türk Domatesine Engel
Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Satıcı, Ukrayna'nın, 'Tuta Absoluta' zararlısı iddiasıyla Antalya'dan Ukrayna'ya giden domates ürünlerine bir takım haksız bildirimler yaptığını bildirdi.

Antalya Tüccarlar ve Esnaflar Dayanışma Derneği tarafından, yaş sebze ve meyve ürünlerinin ihracatında karşılaşılan domates güvesi olarak da bilinen "Tuta Absoluta" zararlısıyla ilgili olarak dernek binasında düzenlenen toplantıya, Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin, Dernek Başkanı Adem Özaydın ve dernek üyeleri katıldı.

 

Toplantıda,  "Tuta Absoluta" zararlısı ve Ukrayna gümrüğünde yaşanan sıkıntılar ele alındı.

 

Satıcı, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle sera sezonunun son dönemlerinde havanın ısınmasıyla birlikte sera üretim alanlarında bir takım sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

 

Bunların temelinde, "Tuta Absoluta" denilen zararlının geldiğini vurgulayan Satıcı, şöyle konuştu:

 

"Yaş sebze ve meyve ihracatı konusunda başta Rusya olmak üzere Ukrayna ve diğer ülkelerden uzun zamandır ilaç kalıntısı konusunda almış olduğumuz herhangi bir bildirim yok. Yani, ilaç konusunu büyük oranda çözdük diyebiliriz. Dönem dönem sıkıntı yaşıyoruz ama bunlar çok minimum düzeyde kalıyor. Özellikle Ukrayna, bu dönemde kendi üretiminin başlamasını da gözönüne alarak bizim ürünlerimize bir takım haksız bildirimlerde bulunuyor. Bunu "Tuta Absoluta" konusunda yapıyor. Bu tamamen tarife dışı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Buradan özellikle Tarım Bakanlığı yetkililerine, Ukrayna kaynaklı bu bildirimlerin tamamen onların uygulamış olduğu tarife dışı engelden kaynaklandığını, ürünlerimizde problem olmadığını aktarmak istiyoruz."

 

Satıcı, "Tuta Absoluta" zararlısının insan sağlığına zararlı bir unsur olmadığını savunarak, meyvenin ve bitkinin üzerinde bir takım darbeler yaratan ancak ilaç gibi meyvenin içine işleyen bir durumun olmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.