Turizmci 'Rusya - Ukrayna' Krizine Hazırlıklı

Turizmci 'Rusya - Ukrayna' Krizine Hazırlıklı
Türk turizmcisi, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimden en az zararla kurtulmayı planlıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Ukrayna pazarından gelen turist sayısında önemli oranda gerileme yaşandığını belirterek, "Bu yıl Ukrayna pazarında yaşanacak turist kaybının İsrail, İran ve Ortadoğu pazarından gelecek ziyaretçiyle telafi edilmesini bekliyoruz" dedi.

 

Ayık  yaptığı açıklamada, Antalya"ya gelen Ukraynalı turistin yılın ilk dört ayında yüzde 19,4 düştüğünü bildirdi. 

 

Bölgedeki gerginliğin sürdüğüne dikkati çeken Ayık, "Ukrayna"nın aksine 2014"ün dört aylık döneminde Rusya"dan gelen ziyaretçi sayısı arttı. Sektör olarak Rusya açısından baktığımızda çok büyük bir turist sıkıntısı görmüyoruz. Rus turist sayısı geçen yıla benzer bir seviyede gerçekleşebilir ama Ukrayna"dan da önemli bir kayıp yaşanabilir" diye konuştu. 

 

"Kayıp artabilir"

 

Türkiye"nin en fazla turist çektiği ülkeler olan Rusya ve Ukrayna"nın gelişmelerden çok çabuk etkilendiğini ifade eden Ayık, olumsuz olayların etkisiyle turist hareketliliğinin düşebileceğini ancak gerilimin sona ermesiyle de yeniden eski rakamlara dönülebileceğini söyledi.

 

Ayık, "Geçen yıl Türkiye"ye 700 bine yakın Ukraynalı turist geldi. Bu rakamlarda bir kayıp olacak öyle görünüyor. Önemli olan kaybın en az seviyede gerçekleşmesi ama bizim tahminlerimize göre oradaki kargaşa sürerse kayıp artabilir" ifadesini kullandı.

 

İran ve İsrailli turistte rekor büyüme

 

Tur operatörlerinin Ukrayna"daki olumsuz koşullara karşın tanıtım faaliyetlerini yerine getirmeye çalıştıklarını anlatan Ayık, şunları söyledi:"Ukrayna"da insanların yarına ilişkin kaygıları var. Bu ortamda bir şey yapmak çok zor. İnsanlar can derdindeler. Bu nedenle ne yaparsak yapalım kayıp yaşanacaksa durdurulamayabilir fakat 11 Mayıs"ta referandum, 25 Mayıs"ta da cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bütün bunlar olur biter ülke sakinleşir o zaman bizim kaybımız en az düzeyde, önemsenmeyecek durumda olur ve etkilemez. Biz zaten bu yıl Ukrayna pazarında yaşanacak turist kaybının İsrail, İran ve Ortadoğu pazarından gelecek ziyaretçiyle telafi edilmesini bekliyoruz."TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, İsrail ve İran turizm pazarının daha da hareketleneceğine işaret ederek, ilişkilerin düzelmesiyle yeniden rakamların yükselişe geçtiğini ve bu yükselişin süreceğini dile getirdi.Öte yandan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından hazırlanan mayıs ayı sektör raporuna göre, Antalya"ya gelen İranlı turist sayısı ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 463,9, İsrailli turist sayısı ise yüzde 146,5 arttı.Geçen yıl gerileyen İran pazarı ise 4 kattan fazla gelişme gösterdi. Ocak-nisan döneminde İran pazarı yüzde 463,9 artarak 53 bini, İsrail pazarı da yüzde 146,5 büyüyerek 39 bini geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.