Turizm Gelirinde Aslan Payı 3 İlin

Turizm Gelirinde Aslan Payı 3 İlin
Türkiye'ye turizmden elde edilen her 100 liranın 75'ini Antalya, İstanbul ve Muğla kazandırıyor. Geriye kalan 25 lira ise 78 il arasında paylaşılıyor.

Ülkeye kazandırdığı 30 milyar dolar civarındaki gelirle ekonomiyi sırtlayan sektörlerden turizmde aslan payı üç ilin. Türkiye"ye turizmden elde edilen her 100 liranın 75"ini Antalya, Istanbul ve Muğla kazandırıyor. Geriye kalan 25 lira ise 78 il arasında paylaşılıyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve Işletmeciler Birliği"nin (AKTOB) yaptırdığı "Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması"nın sonuçları kitap olarak yayınlandı. 100 sayfalık araştırma, turizmin diğer sektörlerle ilişkilerini, ekonomik ve sosyal hayata etkilerini detaylarıyla ortaya koydu. Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) ve Akdeniz Üniversitesi"nin de katkı sağladığı araştırma bulgularına göre; turizm, ekonomik ve sosyal hayatı olumlu yönde etkileyen sektörlerin başında geliyor. Araştırmada, turizmin diğer sektörlerle ilişkileri, ekonomik ve sosyal hayata etkileri detaylarıyla incelendi.

AKTOB Ar-Ge tarafından yapılan araştırma bulgularına göre; turizmde meydana gelen 1 birimlik gelişme, Türkiye ekonomisinde 2 birimlik canlanma yapıyor. Turizm, girdi alımları ile ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken bir yıl içinde 26 milyar dolarlık satın alma yapıyor. Bu özellikleri ile turizm, ekonomideki 59 ana sektör içinde, ekonomiyi en fazla canlandıran 20"nci sektör konumunda.

Araştırma sonuçlarına göre turizm, ekonomideki bazı sektörler için hayati konumda. Örneğin, balıkçılık ana sektörü, aramalı olarak sattığı ürünlerin yüzde 51’ini, gıda ve içecek sektörü yüzde 20’sini, mobilya sektörü yüzde 14’ünü turizme satıyor. Öte yandan turizm, bir çok sektörün ihracatından daha fazla gelir sağlıyor. Bulgulara göre, 20 sektörün turizme yaptığı satışlar, ihracatından daha büyük.

CIRONUN YÜZDE 75"I ÜÇ ILE AIT

Türkiye’de sigortalı çalışanların yüzde 6-7’si turizm sektöründe istihdam ediliyor. Turizmde üretilen cironun yüzde 75’i Antalya, Istanbul ve Muğla’da. 2015’e kadar yapılacak yatırımlarla 10 milyar dolar katkı sağlanacak. Tesisler, yatırım ve yenilemeye yılda 2,5 milyar dolar ayırıyor. Turizm, istihdam başına sabit yatırımları en düşük olan sektörler arasında. Turizm, ekonomide en fazla girdi alan ilk 15 sektör içinde. Türkiye, paket tur pazarında Ispanya"nın ardından dünyada ikinci sırada. Türkiye, turizmde 1,2 milyon çalışanla Avrupa’da beşinci sırada. Türkiye’de teşviklerle oluşturulan her 100 istihdamdan 16’sını turizm sağlıyor. Turizm, dokuma ve giyimin ardından teşviklerle en çok istihdam oluşturan ikinci sektör konumunda.

OTELLERDEKI TÜKETIM DIKKAT ÇEKIYOR

Araştırma, konaklama tesisleriyle ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Elde edilen verilere göre; konaklama tesisleri yılda 9 milyar dolar satın alma yapıyor. Konaklama sektörünün ekonomiye yıllık net katkısı 11 milyar dolar düzeyinde. 5 yıldızlı bir tesiste yılda 150 ton dolayında et ürünleri, 400 ton dolayında meyve-sebze, bin ton dolayında içecek tüketiliyor. Otellerdeki yıllık et tüketimi, Türkiye üretiminin yüzde 10’unu oluşturuyor. Konaklama sektörünün bugünkü yatırım değeri 71 milyar dolar. Konaklama, telif hakları ödemeleri ile sanatçılara yılda 8 milyon TL destek oluyor.

TURIZMIN SEKTÖRLERE KATKISI

Turizm, gıda ve içecek üretiminde yılda 4 milyar dolar uyarma yapıyor. Turizm, tarım ve hayvancılıktan yılda 2 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor. Seyahat organizasyonu, turizminden 4,8 milyar dolar katkı alıyor. Turizm, gayrimenkul sektöründe yılda 1 milyar dolarlık uyarma yapıyor. Enerji sektöründe yılda 1 milyar dolar canlanma oluşturan turizm; tasarım, dekor, marka, fuar ve benzeri faaliyetlere 1,3 milyar dolar harcıyor.

ANTALYA"DA 3,5 MILYAR DOLARLIK KONUT SATILDI

Araştırma sonuçları, Antalya ile ilgili de bilgiler içeriyor. Antalya’da banka şubelerinin, özel hastanelerin, gıda ve yapı marketlerin, akaryakıt bayilerinin yüzde 60’ı turizm merkezlerinde bulunuyor. Antalya’da yabancılara satılan konutların değeri 3,5 milyar dolar. Antalya’da turist taşımacılığı, en az 15 kente maddi katkı sağlıyor. Antalya’da elektriğin yarısına yakını tesislerde tüketiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.