Taahhüdümüze Yönelik Talep Yok

Taahhüdümüze Yönelik Talep Yok
Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin IMF'ye 5 milyar dolar taahhütte bulunduğunu, şimdiye kadar IMF'nin bu taahhüde yönelik talebi olmadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye"nin IMF"ye 5 milyar dolar taahhütte bulunduğunu, şimdiye kadar IMF"nin bu taahhüde yönelik talebi olmadığını belirtti. 

 

Babacan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu"nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2012 yılı başından bu yana süren IMF kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, başta G-20 ülkeleri olmak üzere, bir grup ülke tarafından toplam 456 milyar ABD Doları taahhütte bulunulduğunu ifade etti. 

 

Merkez Bankası"nın da bu çerçevede 5 milyar ABD Doları taahhütte bulunduğunu anlatan Babacan, "Taahhütler, IMF"nin esas kaynaklarının olası bir küresel/bölgesel kriz sırasında Fon kaynaklarına olan talebi karşılamakta yetersiz kalması durumunda ülkelerden talep edilecektir. Halihazırda taahhüdümüze yönelik bir talep bulunmamaktadır" dedi. 

 

Türkiye"nin taahhüt ettiği kaynağın kısmen ya da tamamen kullanılması durumunda azami geri ödeme vadesinin 10 yıl olduğunu belirten Babacan, IMF"nin kaynak ihtiyacının devamı halinde Merkez Bankası"nın uygun görüşü alınmak kaydıyla vadenin 15 yıla kadar uzatılmasının mümkün olacağını kaydetti. 

 

Babacan, Türkiye"nin acil bir ödemeler dengesi ihtiyacı olması durumunda ise IMF"ye sunulacak kaynakların Merkez Bankası"na hemen geri ödeneceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.