Satış Bir Hafta İçinde Gerçekleşebilir

Satış Bir Hafta İçinde Gerçekleşebilir
Bakan Yıldız, Barzani'nin, 'Türkiye'de depolanan petrolün satışına 2 Mayıs'ta başlayacağız' açıklamasına ilişkin, 'Belki 3 gün, belki 1 hafta içinde satış gerçekleşebilir' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani"nin, "Türkiye"de depolanan petrolün satışına 2 Mayıs"ta başlayacakları" yönündeki açıklamasına ilişkin, "Yaklaşık 100 bin varillik günlük sevkiyat yapılıyor. Sevkiyat da başladı. Sayın Neçirvan Barzani zannediyorum bunu kastetmişti. Belki 3 gün, belki bir hafta içinde bunların satışı gerçekleşebilir" dedi.

 

Bursa"da, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi"nin bahçesinde düzenlenen "3"üncü Bilim Şenliği"nin açılış törenine katılan Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Yıldız, bir gazetecinin, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani"nin, "Türkiye"de depolanan petrolün satışına 2 Mayıs"ta başlayacağız" şeklinde bir açıklaması vardı. Gelinen süreç ne durumda?" sorusuna karşılık, Barzani"nin 3 gün kadar önce, ilk sevkiyatın 2 Mayıs"ta gerçekleştirileceğiyle ilgili açıklama yaptığını söyledi.

 

Türkiye"nin bu sürece hazır olduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:

 

"Tabii ki Türkiye bütün altyapısıyla beraber buna hazır, bekliyor. Şu anda yaklaşık 1,8 milyon varil birikmiş durumda. Kuzey Irak petrolü olarak birikmiş durumda. Bugün sevkiyatın yapılabilmesi ancak kendilerinin satışlarıyla beraber mümkün olacak. Bu, Irak petrolüdür. Irak petrolünü tabii ki kendileri satacak. Türkiye bunun zeminini kolaylaştırıyor ve önünü açıyor. Tabii ki buradan oluşacak gelir, şu anda yaklaşık 180-200 milyon doları bulan ciro oluşur. Bunun Halk Bankasına yatırılmasında da mutabakat sağlamıştık. Her ne kadar önceden belirtilen ABD"deki bir hesaba yatırılmasıyla alakalı konuları, kendileri aşmış bulunuyor. Yaklaşık 100 bin varillik günlük sevkiyat yapılıyor. Sevkiyat da başladı. Sayın Neçirvan Barzani zannediyorum bunu kastetmişti. Belki 3 gün, belki bir hafta içinde bunların satışı gerçekleşebilir. 2,5 milyon varile kadar stoklama kabiliyetimizin olduğunu söylemiştim. Artık Bağdat ile Erbil, buna karar verecek ve 30 Nisan seçimlerinden sonra, Irak"ta yapılan seçimlerden sonra Irak"ın istikrarına, büyümesine, normalleşmesine inşallah katkı konulmuş olacak."

 

"Türkiye ticari hacmini genişletecek, yeni hamleler yapacaktır"

 

Yıldız, bundan sonra Türkiye"nin ikinci aşamaya başlayacağını vurguladı.

 

Hem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti hem de özel hukuk hükümlerine tabi şirketler yönünden Türkiye"nin petrolleriyle alakalı önemli gelişmeler olacağını aktaran Yıldız, "Türkiye, her zaman bahsettiğim gibi siyasi sınırları sabit kalmak kaydıyla enerji ve ekonomik sınırlarını genişletmiştir. Bununla alakalı çalışmalarımızı önümüzdeki aylarda hatta mayıs ayı içinde de inşallah bir kez daha görmüş olacağız. Yapılacak bir kısım imzalarla bunun önünü açtığımızı hep beraber görmüş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

Barzani"nin, "isterse Türkiye"ye satabilecekleri" yönündeki ifadesinin hatırlatılması üzerine Yıldız, bu petrolün alıcısının Tüpraş ve özel sektör olduğuna işaret etti. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Anlaşabiliyor olmaları halinde tabii ki Tüpraş da bu malı alır ama kendileriyle en son görüştüğümde, gerek Bağdat ile gerekse İran ile yapılan kontratlarda şu anda böyle bir alım için hazır olmadıklarını söylediler. Bu ticari şartlar önümüzdeki haftalar, aylarda değişebilir ama Türkiye bu sevkiyatı yaptıktan sonra, aynen sözleşmelerine bağlı kalarak, Sayın Neçirvan Barzani"yle yapılan sözleşmelere bağlı kalarak, Bağdat"ın da hassasiyetlerini mutlaka göz önünde bulundurarak ticari hacmini genişletecektir. Yeni hamleler inşallah yapacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.