Hak Sahipleri Aylıklarını Bu Ay Alacak

Hak Sahipleri Aylıklarını Bu Ay Alacak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Soma'da hayatını kaybeden 301 madencinin 234'ünün 632 hak sahibine ölüm aylığı bağlama işleminin tamamlandığını, hak sahiplerinin aylıklarını bu ay alacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Soma"da hayatını kaybeden 301 madencinin 234"ünün 632 hak sahibine ölüm geliri ve ölüm aylığı bağlama işleminin tamamlandığını, hak sahiplerinin aylıklarını bu ay alacağını belirterek, "67 kardeşimizin aylıkları ise gün eksiği, prim borcu, ana-babalarının muhtaçlık şartını taşımamaları nedeniyle bağlanamamıştır. Ancak bu tasarıda yer alan maddeler sayesinde 67 kardeşimizin yakınlarına da aylık bağlamış olacağız" dedi.

 

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber"in başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK"larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alındı.  Muhalefet milletvekilleri, tasarının alt komisyona gönderilmesini ve tasarının adının da "Soma Kanun Tasarısı" olmasını istedi.

 

Tasarıyı komisyona sunan Bakan Elvan, bir süre önce vefat eden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu"nun ailesi ile tüm komisyon üyelerine başsağlığı diledi. 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı"nın, Soma maden faciasının hemen ardından bağlı ve ilgili kurumlarıyla  olay yerinde olduğunu belirten Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik"in olay olduğu anda hastanede olması nedeniyle, 3 gün sonra kazanın olduğunu yere gittiğini kaydetti. 

 

Elvan, Bakan Çelik"in rahatsızlığı nedeniyle bugün komisyonda olamadığını söyledi.

 

Tasarının en önemli maddelerinin Soma faciasında hayatını kaybeden maden şehitleri ile ilgili olduğunu dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

 

"Hayatını kaybeden madencilerin ailelerine, sosyal güvenlik haklarının en kısa zamanda teslim edilmesi konusunda gerekli organizasyonları gerçekleştirip, 301 madencimizin 234"ünün 632 hak sahibine ölüm geliri ve ölüm aylığı bağlama işlemi tamamlanmıştır. Hak sahipleri aylıklarını bu ay alacaklardır. 67 kardeşimizin aylıkları ise gün eksiği, prim borcu, ana-babalarının muhtaçlık şartını taşımamaları nedeniyle bağlanamamıştır. Ancak Sayın Başbakanımızın da talimatlarıyla hazırladığımız bu tasarıda yer alan maddeler sayesinde inşallah 67 kardeşimizin yakınlarına da aylık bağlamış olacağız. Bu düzenleme ile Soma"da hayatını kaybeden madenci şehitlerimizin sosyal güvenlik kurumuna olan her türlü borçlarını siliyoruz. Ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartını da kaldırıyoruz. Aylık bağlanacak olan anne ve babalar için muhtaçlık kriterini kaldırıyoruz. Şehit madencilerimizin bir yakınını kamuda istihdam edeceğiz.

 

5510 sayılı kanunun yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008"den sonra sigortalı olan ve maden işyerlerinin yer altı işlerinde sürekli çalışan madencilerimiz için 55 olan emeklilik yaş haddini 50"ye düşürüyoruz. Ayrıca madencilerimize çalışmadıkları resmi tatil, hafta tatili, izin ile eğitim ve kurs süreleri için de yıpranma payı verilecektir. İşverenlere işyerindeki mal ve hizmet üretimi bir başka işverenin işçileri aracılığıyla gerçekleşme imkanı sağlayan, asıl işveren alt işveren ilişkisi, aslında 1936"dan bu yana mevzuatımızda yer almakla birlikte son yıllarda daha çok öne çıkan bir uygulama haline gelmiştir. İş Kanunu"nun yürürlüğe girmesinden bu yana uygulamada karşılaşılan sorunlar, yargı kararları açısından yapılan değerlendirmeler ve akademik çalışmalar incelendiğinde, çalışma hayatının tüm taraflarının, asıl işveren alt işveren ilişkisinin değişimine ihtiyaç duyulan bir alan haline geldiğini göstermektedir."

 

"Asıl işveren-alt işveren ilişkisini disipline etmek"

 

Bakan Elvan, tasarıdaki düzenlemelerle mevzuatta 1936"dan beri yer alan dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkesinde uygulanan asıl işveren-alt işveren ilişkisini disipline etmeyi ve belirli standartlara tabi tutmayı hedeflediklerini kaydetti.

 

Tasarıyla, alt işveren işçilerinin hak kayıplarının ortadan kaldırıldığını ve ücretlerinin garantiye alındığını, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan alt işveren sözleşmeleri ve uygulamalarının iş mevzuatına uygunluğunun sağlandığını bildiren Elvan, "Alt işverenlik ile ilgili düzenlemelerle; alt işveren yanında çalışan işçilerin hak kayıplarının, sosyal hukuk devleti olmanın gereklerine uygun olarak ortadan kaldırılması, alt işverenlik ilişkisinin kanuni sınırlar içinde, özellikle kamu kesiminde sınırlı ve işlevsel olarak kullanılmasına imkan sağlanmaktadır" dedi.

 

Elvan, tasarıyla ayrıca, yer altında çalışan işçilerin haftalık çalışma süreleri ve yıllık ücretli izin sürelerinin yeniden düzenlenmesini sağlayan, yer altında çalışan işçilere fazla çalıştırma yaptırılmasını yasaklayan düzenlemeler yapıldığını söyledi.

 

Daha sonra, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin aralarında bulunduğu 100 teklif bu tasarı ile birleştirildi.

 

Tasarı, AK Parti"nin, tasarının alt komisyona gönderilmesini ilişkin önergesinin kabul edilmesiyle alt komisyona sevk edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.