Geri dönüşümden ekonomiye 1,3 milyar lira destek

Geri dönüşümden ekonomiye 1,3 milyar lira destek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, geçen yıl geri dönüşümden ekonomiye 1,3 milyar lira destek sağlandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, geçen yıl geri dönüşümden ekonomiye 1,3 milyar lira destek sağlandığını belirtti.

Bakan Güllüce, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl toplanan atık miktarı ve bununla ekonomiye ne kadar katkı sağlandığını açıkladı.

Ömrünü tamamlamış 117 bin ton lastikten 37,5 milyon, 64 bin ton atık akümülatörden 87,5 milyon, 18 bin 750 ton motor yağından 23 milyon, 10 bin 648 hurda araçtan 59 milyon, 1 milyon 900 bin ton kağıt, plastik, cam ve metal ambalaj atığından 1,1 milyar lira ekonomiye katma değer sağlandığını bildiren Güllüce, söküm amaçlı gelen 232 gemiden 750 bin ton hurda elde edildiğini, bunların geri dönüşümü sonucu 720 milyon lira gelir elde sağlandığını kaydetti.

Güllüce, ayrıca çevresel etkileri yüksek 526 ton atık pilin de toplanarak bertarafının sağlandığını belirtti.

Geri dönüşüm tesislerinde 60 bin kişi çalışıyor

Atıkların ekonomiye bir diğer katkısının ise istihdam olduğunu vurgulayan Güllüce, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye 2002"de bu alanda yaklaşık 5 bin çalışan ve 60 milyon lira katma değer sağlayan bir noktadayken, 2013"te 60 bin çalışan ve 1,3 milyar lira katma değer sağlayan bir noktaya gelmiştir. Bu rakamlara yurt dışından ülkemize getirilerek sökümü yapılan ve demir çelik sanayisine hammadde oluşturan gemi söküm hizmetlerini de eklersek ekonomik kazanç 2,1 milyar lirayı bulmuş durumdadır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.