Deniz Ticaret Odası'nın Mart ayı Meclis toplantısı Piri Reis Üniversitesi'nin Yeni Kampüsünde Yapıldı

Deniz Ticaret Odası'nın Mart ayı Meclis toplantısı Piri Reis Üniversitesi'nin Yeni Kampüsünde Yapıldı
İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Türkiye’nin ilk ve tek Yeşil Kampüs olma özelliğini taşıyan Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Meclis toplantısında genel gündemin yanı sıra, öğrenci odaklı eğitim modeli ve Türkiye’nin uluslararası denizcilik eğitimindeki başarısı konuşuldu.

Türk Deniz Eğitim Vakfı tarafından, İMEAK Deniz Ticaret Odası destekleriyle kurulan ve uluslararası BREEAM Akreditasyon sertifikalı tek üniversite olmasıyla bilinen Piri Reis Üniversitesi Tuzla Kampüsü İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na ev sahipliği yaptı.

Geleceğin uzmanları, mühendisleri ve yöneticilerini yetiştirmek için kurulan Piri Reis Üniversitesi’nin 100 milyon ABD doları yatırımla inşa edilen Yeşil Kampüsü’nde denizcilik sektörü, eğitimi ve yeterliliği hakkında bilgiler verildi. Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan’ın konuşmasıyla başlayan kurul toplantısında Piri Reis Üniversitesi’nin yeni eğitim modeli ve yeşil kampüsü de tanıtıldı. Üniversitenin 740 kişilik modern konferans salonunda düzenlenen toplantıya Deniz Ticaret Odası’nın meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.  

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan yaptığı konuşmada; “Piri Reis Üniversitesi’ni, Türk Deniz Eğitim Vakfı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Türkiye’ye ve Türk denizciliğine en büyük armağanı olarak görüyorum. 3 tarafı denizlerle çevrili ve denizcilik tarihiyle övündüğümüz ülkemiz için böyle bir yatırım gerçekleştirmek büyük bir gurur kaynağıdır. Piri Reis Üniversitesi sayesinde Türkiye ve dünya denizlerinde, alanında uzman, yetkin ve yetkili deniz adamları, mühendisleri ve yöneticileri bizi temsil edecekler. Kısa süre sonra gerek eğitim modelimiz gerekse teknolojik alt yapımız sayesinde üniversitemiz, uluslararası eğitim arenasında denizcilik ve diğer bölümleri ile söz sahibi olacaktır. Yeni kampüsümüz teknolojisi, altyapısı ve eşsiz tasarımının yanı sıra çevreci ve yeşil özellikleriyle de diğer üniversitelerden ayrılmaktadır. Üniversitemiz, dünya denizcilik eğitimi uluslararası MARPOL/SOLAS gibi kurallar gereği çevre, deniz kirliliği gibi konulara en üst düzeyde önem vermektedir” dedi.  

Türkiye’nin İlk ve Tek Yeşil Kampüsü…

Piri Reis Üniversitesi, dünya denizcilik eğitimi uluslararası MARPOL/SOLAS kuralları gereği çevre, deniz kirliliği konuları çerçevesinde Türkiye’nin ilk ve tek çevre duyarlı Yeşil Kampüsü olma özelliği taşıyor. Piri Reis Üniversitesi Yeşil Kampüsü Tuzla’da 30 dönüm arazide, yaklaşık 60 bin metre kare kapalı alanı ile eğitim veriyor.  

Kampüs, inşaat ve kullanım sırasında doğal kaynakları tekrar kullanılabilir hale getirerek enerji tüketimini en aza indirmek için tasarlandı. Güneş enerjisinden faydalanılarak aydınlatma optimum şekilde sağlandı, çevre düzenlemesi ise, su ihtiyacı en az olacak biçimde çözüldü. Absorbsiyonlu soğutma ve deniz suyu kaynaklı ısı pompası kullanılarak ısıtma/soğutma yapılan enerji verimliliği yüksek kampüste atık suyun arıtılıp çevre sulamasında kullanılıyor.

İstanbul’un En Büyük Konferans Salonu Piri Reis Üniversitesi’nde

Yeşil Kampüste; derslikler ve yönetim blokları ile laboratuarlar, kütüphane, 740 kişilik Tuzla/İstanbul’un en büyük konferans ve konser salonu, 100’er kişilik seminer salonları, kapalı spor salonu, kafeterya, yemek salonu, alışveriş merkezi ve diğer sosyal tesisler yer alıyor.

Ayrıca Yeşil Kampüs’te dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahip (State of the Art) Köprü Üstü, Makine Dairesi, GMDSS, Arpa Radar, VTS, Yük Elleçleme, ECDIS simülatörleri ile birlikte dalga, rüzgar ve diğer deniz şartlarını canlandırabilen özel olarak tasarlanmış yarı olimpik bir eğitim havuzu da bulunuyor. Tüm kampüs kablosuz ağ ile çevrelenmiş, VDI Desktop (Virtualized Desktop Infrastructure) uygulamaları öğrencilerin kullanımına sunuluyor. Bu bağlamda her Pîrî Reis Üniversitesi öğrencisinin Autocad, SolidWorks, MathLab gibi mühendislik yazılımlarına aynı anda ulaşabilecek. Sistem odasında ise bu VDI uygulamalarının çalıştığı HPC (High Performance Computing) merkez bulunuyor.

Üniversitenin Fakülte ve Bölümleri

Özellikle denizcilik ağırlıklı eğitimlerinde iş garantisi imkanları veren üniversitenin, yüksek burs ve vadeli öğrenim ücretli eğitim olanakları da bulunmaktadır.

Piri Reis Üniversitesi’nde; Denizcilik Fakültesi’nde deniz ulaştırma ve gemi makine işletme mühendisleri; İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi’nde uluslararası işletmecilik ve ticaret, ekonomi ve finans ile denizcilik işletmeleri yönetimi uzmanları; Mühendislik Fakültesi’nde Gemi İnşa, Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri yetiştiriliyor. Ayrıca; Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nda denizcilik alanında 6 dalda eğitim verilirken; Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Deniz Ulaştırma Mühendisliği,  Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi sunulmaktadır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.