Büyümeyle İlgili Söylentilere İtibar Etmeyin

Büyümeyle İlgili Söylentilere İtibar Etmeyin
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin büyümesinin aşağı yönde revize edildiği söylentilerine itibar edilmemesini isteyerek '2014 ilk çeyrek büyümesi, 2013 son çeyrek büyümesinden çok daha iyi olacak' dedi.

Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Swissotel Grand Efes"te düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İzmir Buluşması"nın açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye"de inovasyon konusunda çok olumlu gelişmeler olduğunu belirterek, Türkiye"de bir dönem TRT dışında televizyon kanalı olmadığını, herkesin aynı kanalı ve aynı programları seyrettiğini hatırlattı. 

 

TRT"deki yarışmaları izleyen babasının kendisine "ilkler arasında yer almasını" öğütlediğini anlatan Nihat Zeybekci, "Çocukluğumuzda hazır oyuncaklarımız olmadı, kavun karpuz kabuklarından taşıma filoları kurardık. Tütün tarlasında tütünlerin kurutulması için teller vardı. Tellerin anten kısmı olurdu. Rahmetli babam saklardı benim için. O tel ile tekerlek ile mucizeler ortaya çıkarırdık, 4 tekerlekli arabalar yapardık" dedi. 

 

Hayal gücünün çok zengin olduğunu söyleyen Zeybekci, bugün 50"li yaşlarda olan herkesin modernleşmeye tanık olduğunu söyledi.

 

"Yeni şeyler söylemek gerek"

 

Türkiye"nin ancak inovasyon kültürü ile dünyayı kucaklayabileceğini anlatan Nihat Zeybekci, 2023 yılında 10 büyük ekonomi arasında yer alabilmek için yeni şeyler söylemek gerektiğini ifade etti. 

 

Türkiye"ye Ar-Ge"ye ayrılan payın yıllar içinde yükseldiğini, yine de istenen seviyeye ulaşamadığını kaydeden Nihat Zeybekci, şöyle konuştu:

 

"Türkiye olarak bölgeye açılmamız lazım, Anadolu imkanı ve sermayesiyle. Türkiye olarak inanılmaz başarı yakaladık. 33 sene önce tonton bir adam çıktı. Türkiye"nin dış ticaret hacmi 4,5 milyar dolardı. Toplam dış ticaret hacmi bugün 470 milyar dolardır. Türkiye olarak orta gelir seviyesinde kalmayacağız ama daha ileri gitmemiz için farklı şeyler yapmamız lazım. Dün söylenenleri bırakıp bugün yeni şeyler yapmamız lazım. Yeni hayaller, yeni ürünler, yeni ufuklar ve kültür coğrafyası diyoruz."

 

Başkaları tarafından kontrol edilen enerji ve hammadde dünyasında Türkiye"nin kendi enerji ve hammaddesini garanti altına alması gerektiğine işaret eden Zeybekci, "Tüketim alışkanlıklarını belirleyebilen bir ülke olmamız lazım. Tüm gayretimiz de bu yöndedir. O ihracatta 500 milyar dolara gitmemiz lazım" dedi.

 

Ekonomi Bakanlığı olarak Ar-Ge ve hayal gücüne kapıyı açtıklarını ifade eden Nihat Zeybekci, "Biz mutlaka bir yol buluruz, bulamazsak açarız" dedi.

 

"Bu yıl çok iyi şeyler olacak"

 

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 2014 yılında çok iyi şeyler olacağını, ortalama ihracatın yüzde 10 artarak, orta vadeli plan olan 166 milyar dolara çıkacağını kaydetti. 

 

Refah seviyesi ile tüketimin ve beraberinde yatırımın da aratacağını anlatan Zeybekci, "Ocak ayı istihdam rakamlarına göre son 11 yılın en iyi rakamları. Türkiye yakaladığı yüzde 5.1"lik büyüme seviyesine bu yıl başlama seviyesi olarak devam edecek. Türkiye"nin büyümesini aşağı yönde revize ettiğimizi söyleyenlere itibar etmeyin. Türkiye"nin yaşadığı tüm ekonomik gelişmelerde aktör birisi olarak söylüyorum; Türkiye"nin 2014 ilk çeyrek büyümesi, 2013 son çeyrek büyümesinden çok daha iyi olacak."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.