Bayramda Oteller Dolu

Bayramda Oteller Dolu
Ramazan ayını evde geçirenler, bayram ve sonrasında otelleri doldurdu. Kıyı bölgelerindeki oteller, okulların açılacağı tarihe kadar yüzde 100 doluluk oranıyla çalışacak.

Sektör temsilcileri, Ramazan ayı sebebiyle iç turuzimde yaşanan düşüş, bayramla birlikte en hareketli zamanlarını yaşacak. Tatilcilerin en fazla ilgi gösterdikleri Akdeniz ve Ege kıyılarındaki otellerde Ramazan Bayramı ve sonrasında yer kalmadı. Yabancı turist ağırlıklı çalışan otelleri rezerasyonlar için arayan yerli tatilciler "yer yok" cevabı ile karşılaşıyor.

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, son yılların en hareketli bayramını geçireceklerini söyledi. Yoğunluğun, Ramazan"ın turizmin en yoğun olarak yaşandığı döneme denk gelmesinden kaynaklandığına dikkati çeken Ayık, "Oruç nedeniyle tatilini erteleyenler bayramla birlikte tatile çıkması talebi artırdı. Yoğunluk okulların açılacağı Eylül ayı ortalarına kadar devam edeceğini öngörüyoruz" dedi. 

 

Yerli turistin tatil rezervasyonunu genellikle son dakikada yapmayı tercih ettiğini ifade eden Osman Ayık, "Yabancılara hitap eden otellerde en yoğun dönem yaşanıyor. Son yıllarda Ramazan ayının sezon ortasına denk gelmesi iç turizmde talebi erteledi. Bayramla birlikte başlayan yoğunluk geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi yine okullar açılıncaya kadan devam eder. Yerli turist erken rezervasyon avantajından yararlanmalıdır" diye konuştu. 

 

- Son kalan rezervasyonlar için acele etsinler

 

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise Bayram süresince Akdeniz ve Ege kıyılarındaki otellerin tamamına yakınının dolduğunu, bu tarihte tatile çıkacakların son kalan rezervasyonlar için acele etmelerini istedi. 

 

Okulların kapanmasıyla birlikte hareketlenen iç turizmin Ramazan ayı ile birlikte durgunlaştığına işaret eden İşler, sektörün bayramla birlikte en hareketli günlerini yaşayacağını söyledi. Ramazan Bayramı"nda yurt içinde 1 milyona yakın kişinin tatil veya ziyaretler amacıyla seyahata çıkmasının beklendiğini ifade eden İşler, şunları söyledi:

 

"Şu anda bütün otel rezervasyonları dolmuş durumda. Ramazanın bitimiyle tatil beldelerine koşuyor. Eskiden bayramlarda aile büyükyeri ziyaret edilirdi. Şimdi aile büyükleriyle birlikte tatile gidiliyor. Ramazan öncesi de bir hareketlilik vardı. Oruç tutanlar tatillerini erteledi. Bayram süresince tüm oteller ful dolu. Bu doluluk bayram sonrasında da devam ediyor. Turizm sektöründe bayram Kurban Bayramı"na kadar devam edecek. Kurban Bayramı"na kadar doluluk oranı yüzde 100"e yakın devam ediyor. Eylül sonuna kadar fevkalede bir sezon bekliyoruz. Tatile çıkacaklar son kalan rezervasyonlar için acele etsinler."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.