ALTIN MARTA KADAR YÜKSELİŞTE

ALTIN MARTA KADAR YÜKSELİŞTE
Ekonomistler, Mart ayına kadar altın fiyatlarının gündemde olmaya devam edeceğini belirtiyor.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı güne 1.291,10 dolardan başladıktan sonra gelen satışların karşılanması ile 1.292 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Dün, 1.284-1.296 dolar aralığında dalgalı hareket eden altının ons fiyatı günü 1.290,67 dolardan tamamlamıştı. Hafta başından beri kısa vadeli yükseliş eğilimini devam ettirerek 1.270 dolar direnç seviyesini yukarı yönlü kıran altının ons fiyatında, alımların biraz hız kestiğini ve işlem hacminin de düştüğünü aktaran analistler, orta vadede altının yükseliş trendine girebilmesi için 1.300 dolar direnç seviyesinin aşılması gerektiğini ifade ediyor.

Bugün ABD"de açıklanacak perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvuruları verilerinin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler, teknik açıdan 1.300 doların aşılamaması durumunda sırasıyla 1.275 ve 1.255 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

FİYATLARI DÜŞÜRECEK BİR NEDEN YOK

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, konuya ilişkin değerlendirmesinde, gelişmiş olan ülkelerde faiz oranlarındaki yükselişin özellikle alternatif enstrüman aracı olan altında düşüşlere yol açtığını ifade etti.

Uskuay, şunları aktardı: "Ocak ayı itibariyle Avrupa"da deflasyon endişesi, ABD"de faiz oranları geçen yıl uç seviyeleri zorlarken şu anda yüzde 2,70 seviyelerinde kalması, kış koşullarının ABD verilerini olumsuz yönde etkilemesi, İngiltere"de dahil olmak üzere en gelişmiş ekonomilerde bile hala enflasyonun düşük seviyelerde kalması faiz oranlarının yukarı yönde gitmesini zorlaştırıyor. İşler gelişmiş ülkelerde iyi gitmediği için normal koşullarda gelişmekte olan ülkelere kayması gereken para, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle altına daha fazla yarıyor. Gelişmiş ülkelerin faizleri düşük kaldığı için buradaki en büyük paydayı altın kazanıyor. Yılbaşından bu yana bakıldığında en fazla getiri sağlayan yatırım aracı oldu."

Altının Mart ayına kadar gündemde olmaya devam edeceğini ifade eden Uskuay "Kış koşulları ABD"de şu anda çok ağır. Diğer taraftan Mart ayında Avrupa"da negatif faiz süreci ile ilgili bir gelişme olur diye beklentiler var. Şubat ayı ve Mart ayı içerisinde altında yükseliş potansiyeli mevcut."