2 Aylık İhracat 1 Milyar 890 Milyon Dolar

2 Aylık İhracat 1 Milyar 890 Milyon Dolar
Elektrik-Elektronik ihracatında en büyük pazar Irak, en yüksek artış Türkmenistan’a oldu

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden elektrik-elektronik sektörü, Şubat ayında 953 milyon dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörleri sıralamasında beşinci oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 10,3 oranında artıran elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke ise Irak, İngiltere ve Almanya olarak sıralandı. Bu ülkeleri de Fransa, Türkmenistan, Rusya, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, İsrail ve İspanya takip etti. Özellikle Türkmenistan’a yüzde 174 oranındaki ihracat artışı dikkat çekti.

 

Geride bıraktığımız ay, elektrik elektronik sektörünün alt gruplarını oluşturan beyaz eşya 259 milyon dolar, tüketici elektroniği 223 milyon dolar, kablonun 192 milyon dolar ve elektrik elektronik üretim ve dağıtım ekipmanları ise 277 milyon dolar ile sektör ihracatından pay aldı.

 

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, sıcak gündemden etkilenen elektrik elektronik sektörüyle ilgili bir değerlendirme yaparak şunları söyledi: “Yaşanan gelişmeleri herkes gibi biz de yakından takip ediyoruz. Sektör olarak 14 milyar dolarlık yılsonu ihracat hedeflerine kilitlendik. Sektörümüzün alt ürün gruplarındaki dinamikleri göz önüne aldığımızda, ihracat hedefimizi destekleyecek olumlu gelişmelerin söz konusu olduğuna inanıyoruz. İhracatımızı artırmak ve ülke çeşitliliğini sağlamaya yönelik çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.