151 Günde 101 Santral Devrede

151 Günde 101 Santral Devrede
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yılın ilk beş ayında 101 elektrik santralinin devreye alındığını belirterek, 'Her iki günde en az bir elektrik santralini hizmete açmış olduk” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2014"ün ilk beş ayında 101 elektrik santralinin devreye alındığını belirterek, "Her iki günde en az bir elektrik santralini hizmete açmış olduk” dedi.

 

Yıldız, bu yılın ilk 5 ayındaki enerji yatırımlarını değerlendirdi. 

 

Önceki yıllarda planlanan ve kararı alınan santrallerin yatırıma dönüşmeye başladığını anlatan Yıldız, "Bu yılın ilk beş ayında 101 elektrik santralini devreye alarak, 151 gün içinde her iki günde en az bir elektrik santralini hizmete açmış olduk” diye konuştu.

 

Geçen yılın ilk beş ayında devreye giren toplam elektrik üretim tesislerinin kurulu gücünün 1264 megavatta kaldığını belirten Yıldız, bu yılın aynı döneminde ise kurulu gücün 2197 megavata ulaştığını ifade etti. Yıldız, şöyle devam etti:

 

“Türkiye"nin elektrikteki kurulu gücü geçen yılın mayıs ayında 58 bin 323 megavat iken, son bir yılda bu rakama 7 bin 811 megavatlık ilave kurulu güç eklenmiş oldu. Böylece kurulu gücümüz yüzde 13 artışla 66 bin 134 megavata ulaştı. Santral sayısı ise aynı dönemde yüzde 20,8 artışla 822’den 993’e çıktı.”

 

- En çok termik santral gücü arttı

 

Bu yılın ilk beş ayında devreye giren ilave kurulu güçte en çok artış miktarı termik santrallerde gerçekleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın aynı döneminde 264 megavat olan termik santral kurulu gücü, bu yıl 5 kat artarak 1067 megavatı buldu. 

 

Söz konusu dönemde 783 megavatlık hidroelektrik santralini, 314 megavatlık kurulu güçle rüzgar enerjisi santralleri izlerken, 30 megavatlık çöp, biyogaz, atık ısı, jeotermal kaynaklı tesis de elektrik üretimine başladı.

 

- Elektrikte üretim de tüketim de arttı

 

Mayısta elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artış gösterdi. Geçen yılın mayıs ayında 19 bin 512 gigavatsaat olan tüketim, bu yılın aynı ayında 20 bin 507 gigavatsaate çıktı.

 

Söz konusu dönemde elektrik üretimi ise yüzde 5,4 arttı. Geçen yılın mayıs ayında 19 bin 58 gigavatsaat olan elektrik üretimi, bu yılın aynı ayında 20 bin 81 gigavatsaate yükseldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.