Yemende hükümet karşıtı gösteri

Yemende hükümet karşıtı gösteri
Yemen'in başkenti Sana'da, geçici hükümetin istifa ederek, yeni bir 'tekroknat hükümeti'n kurulması talebiyle gösteri düzenledi.

Sana"daki "Tağyir Meydanı"nda toplanan çoğunluğu Husilerden oluşan bir grup, buradan "Tahrir Meydanı"na doğru yürüyüşe geçti. Taşıdıkları afiş ve dövizlerde mevcut hükümet yerine, "siyasilerden ve siyasetten uzak", ulusal teknokrat hükümetinin kurulmasını isteyen grup adına yapılan açıklamada, hükümet karşıtı günübirlik eylemler düzenleneceği belirterek, bu gösterilere katılım çağrısında bulundu.

Ülkede son günlerde artan suikast ve saldırı olaylarından hükümeti sorumlu tutan grup, ayrııca geçen hafta BM"de alınan 2140 sayılı "Yemen"de siyasi geçiş sürecini tehlikeye atan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını içeren" kararı eleştirerek, bunu "ülkeye yaptırım ve müdahale" olarak nitelendirdi.

BM"de, Yemen"deki siyasi geçiş sürecini tehlikeye atan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını içeren karar tasarısı kabul edilmiş, karar gereği geçiş sürecine zarar veren kişi ve kurumlara, "varlık dondurma ve seyahat yasağı" gibi bir dizi yaptırımın uygulanacağı belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.