Yaptırım Kararı Aldılar

Yaptırım Kararı Aldılar
AB dışişleri bakanları, Ukrayna’daki, özellikle de Kırım’daki gelişmeler bağlamında 21 kişiye, ABD de 7 Rus, 4 Ukraynalıya yaptırım kararı aldı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Ukrayna’daki, özellikle de Kırım’daki gelişmeler bağlamında 21 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

AB’nin, “topraklarının herhangi bir parçasının müstakbel statüsüyle ilgili girişimler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının altını kazıyan ya da tehdit eden eylemlerden sorumlu” gördüğü bireylere karşı aldığı yaptırım kararları, AB ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

Listede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresindeki isimlere yer verilmezken, mevcut listenin gelecek dönemde yaşanabilecek gelişmelere bağlı olarak genişletilebileceği belirtiliyor.

Diplomatik kaynaklar, AB’nin üzerinde anlaştığı isimlerin 13’ünün Rusya’dan, 8’inin ise Kırım’dan olduğunu kaydediyor.

AB dışişleri bakanlarının 21 kişiye yönelik Birlik ülkelerine seyahat yasağı getirilmesini ve mal varlıklarının dondurulmasını kapsayan yaptırımının yanı sıra haziranda Soçi"de düzenlenecek AB-Rusya Zirvesi’ni de iptal etmeleri öngörülüyordu. Ancak bu yönde adım atılmadı ve bu toplantıya ilişkin karar, 20-21 Mart’ta Brüksel’de yapılacak AB Zirvesi’nde bir araya gelecek devlet ve hükümet başkanlarına bırakıldı.

 

Obama"dan 11 Rus ve Ukraynalıya yaptırım

 

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna ve Kırım’daki gelişmeler nedeniyle aralarında görevinden azledilen Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç ile Rus yetkililerin de bulunduğu 11 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Obama’nın, Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde askerlerini konuşlandırması, Ukrayna’da demokratik sürecin ve kurumların altını kazması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği, güvenliği ve barışını da tehdit eden Rus hükümetinin politika ve eylemlerinden dolayı, bugün başkanlık kararnamesi yayınladığı kaydedildi.

Hazine ve Dışişleri bakanlıklarının istişare ederek gerçekleştirilen yeni yaptırımların, Başkan Barack Obama’nın iki hafta önce imzaladığı yaptırım kararnamesini genişlettiği bildirilen açıklamada, “Rus hükümetinde nüfuzunu kullanan ve Ukrayna’daki durumun kötüleşmesinden sorumlu olan bireylere” uygulandığı belirtildi. Açıklamada, “Biz gelişmelerin gerektirdiği şekilde, bu yetkileri doğrudan ve hedeflenmiş bir biçimde kullanmaya hazırız” denildi.

Ukrayna’daki krizde Rusya hükümetinin eylemlerine katkıda bulundukları için yaptırım uygulanan Rus yetkililerinin isimleri şöyle: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanları Vladislay Surkoy, Sergey Glazyev, milletvekili Leonid Slutsky, Anayasa Komitesi Başkanı Andrei Klishas, Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Başkan Yardımcısı Yelena Mizulina.”

Açıklamada, Hazine Bakanlığının 6 Mart tarihli kararnameye ilaveten bugün de 4 Ukraynalıya “ Ukrayna hükümetinin altını kazması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği, güvenliği, istikrarı ve barışını tehdit eden politikalar izlemesi” gerekçesiyle yaptırım getirdiği kaydedildi. Açıklamada, “Kırım merkezli ayrılıkçı liderler Sergey Aksyonov ve Vladimir Konstantinov, eski Ukrayna Genel Kurmaybaşkanı Viktor Medvedchuk ve eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç"in” yeni yaptırımlar uygulanan isimler olduğu belirtildi.

Bugünkü yaptırımların, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını ihlal eden adımlar atan Rusya hükümetine güçlü mesaj gönderdiği ifade edilen açıklamada, ABD’nin, uluslararası ortaklarıyla birlikte, "Kırımlı ayrılıkçılara ve onların Rus destekçilerine" yaptırım uygulayarak Ukrayna hükümetinin yanında yer almaya devam edeceği kaydedildi. 

ABD Başkanı Obama, "Rus yetkililere yönelik yaptırım emrini verdim. Gelecek hafta Avrupa"ya gidiyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.