Ukraynalı Askerler Rehin Alındı

Ukraynalı Askerler Rehin Alındı
Ukrayna Savunma Bakanlığı, Feodisia'da komanda birliğine Rus askerleri tarafından baskın düzenlendiğini ve 80'e yakın Ukraynalı askerin rehin alındığını açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Feodisia"da komanda birliğine Rus askerleri tarafından baskın düzenlendiğini ve 80"e yakın Ukraynalı askerin rehin alındığını açıkladı.

 

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün gece Rus askerlerinin daha önce sağlanan sulh anlaşması imzalanmasına ilişkin mutabakatı ihlal ederek Kırım"da bulunan Feodisia askeri komanda birliğine saldırı düzenlediği bildirildi. Rus askeri komanda özel tim görevlilerinin dün gece Feodisia komanda birliğine 2 askeri helikopterle baskın düzenlediği kaydedilen açıklamada, ayrıca 2 askeri helikopterin daha baskına destek sağladığı ifade edildi.

 

Askeri birliğin işgali sırasında ses bombası ve silah kullanıldığı ve Feodisia askeri birliğini dışarıdan da kuşatıldığı ve birliğe giden yolun 2 zırhlı araçla kapatıldığı kaydedilen açıklamada, baskın sırasında başta birlik komutanı Dmitriy Delyatitski"nin de aralarında bulunduğu birkaç Ukraynalı askerin darbedilme sonucunda yaralandığı kaydedildi. Şu anda, 80"e yakın Ukraynalı askerin Feodisia deniz limanında rehin tutulduğu ve onlara baskı yapıldığı kaydedilen açıklamada, Rus askerlerinin, Ukraynalı askerlerin Kırım"dan çıkması konusunda talepte bulunduğu ve yarımadadan çıkmaları halinde serbest bırakılacaklarının ima edildiği vurgulandı.

 

Ukrayna Bakanlığı açıklamasında, ayrıca söz konusu askerlerin her birine "savaş katılımcısı" statüsünün verileceğini ve bu çerçevede gereken sosyal imtiyaz ve hakların vereceği konusunun bugün en üst düzeyde görüşüleceği bildirildi.

 

Ukrayna askerleri Kırım"dan çıkacak

 

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, parlamentoda yaptığı açıklamada, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu"nun (MGSK) Kırım"da konuşlandırılan askerlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin karar aldığını belirtti.

 

Turçinov, MGSK kararı kapsamında, Savunma Bakanlığının, Kırım"daki Ukrayna askerlerinin Kırım"daki çıkarılarak başka yere konuşlandırılması konusunda görevlendirildiğini ifade etti.

 

Kararın, Rus askerlerinin sürekli olarak Ukraynalı askerlere provokasyon yapması ve askeri birliklere baskın yapmaları sonucunda alındığına dikkati çeken Turçinov, Kırım"daki Ukraynalı askerlerin can güvenliğine yönelik tehditler bulunduğunu belirtti.

 

Rus askerlerinin Kırım"daki işgal girişimlerinin sürdüğünü ifade eden Turçinov, bu çerçevede Feodisia"daki komanda birliklerine helikopter ile baskın düzenlendiğini dile getirdi.

 

Kırım"daki asker ailelerinin yarımadadan tahliyesi konusunda hükumetin görevlendirildiğini kaydeden Turçinov, asker ailelerinin yerleştirileceği yerlerin bir an önce hazırlanması gerektiğini de ifade etti.

 

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Sergey Gayduk, daha önce yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin Kırım"dan çıkarılmasının planlanmadığını açıklarken, diğer taraftan da Kırım"da bulunan bazı Ukrayna askeri birlikleri de, ne yapılacağına ilişkin kendilerine her hangi bir emrin ulaşmadığını dile getirmişti.

 

Feodosia"daki donanma üssüne Rus bayrağı asıldı

 

Kırım"ın Feodosiya kentindeki Ukrayna"ya bağlı donanma üssünün saat 04.00 sularında Rus askerleri tarafından ele geçirildiği bildirildi.

 

Saldırı anında havaya ateş açıldığı, donanmadaki subayların ellerinin bağlandığı ve sonrasında serbest bırakıldığı iddia ediliyor.

 

Rus bayrağı çekildiği görülen üsse sabah saatlerinde çok sayıda askeri araçlarla girildiği, bazı giriş duvarlarının yıkıldığı görülüyor.

 

Duvarlara barikat kuran ve yıkılan barikatları güçlendiren Rus askerleri, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ukrayna askerlerinin, üssü terk etmeye devam ettiği gözlemlenirken, ellerinde çantalarıyla kendilerini almaya gelen araçlara binen Ukraynalı askerler de açıklama yapmadı.