Ukrayna Rusya hükümeti ile görüşmelere hazır

Ukrayna Rusya hükümeti ile görüşmelere hazır
Ukrayna BaşbakanıYatsenyuk, ülkesinin Rusya hükümeti ile görüşmelere hazır olduğunu kaydederek 'Ama bunun için Rusya'nın öncelikle Kırım'daki askerlerini geri çekmesi gerekiyor' dedi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna"nın Rusya ile ilişkilerini geliştirmekten yana olduğunu açıkça dile getirdiğini hatırlattı, ancak "Biz hiçbir zaman Rusya"ya bağımlı olmayacağız ve Rusya"nın şubesi olmayacağız. Bunu Rusya yönetiminin liderleri anlaması gerekiyor” dedi. Yatsenyuk, ayrıca Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile ikinci kez telefon görüşmesi yapmak talebinde bulunduğunu ifade etti.

Yatsenyuk, Brüksel"deki temaslarını değerlendirdi

Brüksel"deki temasları konusuna değinen Yatsenyuk, Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması"nın siyasi kısmının yakın zamanda imzalanmasına ilişkin mutabakat sağlandığını, AB ülkelerinin tek taraflı olarak pazarlarını Ukrayna ürünlerine açacağını söyledi. Yatsenyuk, AB ülkelerinin Ukrayna"ya yapacağı toplam mali yardım tutarının 15 milyar doları oluşturacağını, Ukrayna ile AB arasındaki vize uygulamasının iptal edilmesine ilişkin gelişmelerin desteklenmesine yönelik ilerlemelerin bulunduğunu ifade etti.

Ukrayna-AB Partnerlik Anlaşması

Yatsenyuk, Brüksel"deki görüşmelerinde, AB ülkelerinin Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasını tek taraflı olarak uygulamasına ilişkin mutabakat sağlandığını, buna göre, AB ülkelerinin pazarlarını Ukrayna malları için açacağını belirtti.

Ülkenin doğusunu "sakin olmaya" çağıran Yatsenyuk, Rusya ile Ukrayna arasındaki ikili işbirliğinin devam etmesi gerektiğini, Rusya"nın Ukrayna mallarına engel koyması için herhangi bir gerekçenin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kaydetti.

Yatsenyuk, "Ukrayna, Rusya hükümeti ile görüşmelere hazır. Ama bunun için Rusya"nın öncelikle Kırım"daki askerlerini geri çekmesi, üstlendiği ikili ve çoklu anlaşmaları yerine getirmesi, Kırım"da bulunan terörist ve ayrımcıları desteklemeyi durdurması ve tüm dünyaya Ukrayna ile yeni temellere dayanan işbirliği başlattığını duyurması gerekiyor" dedi.

Kırım parlamentosunun referandum kararı

Yatsenyuk, Ukrayna ile ilgili AB"nin olağanüstü düzenlediği zirvede AB"nin Ukrayna"nın toprak bütünlüğünü, dokunulmazlığı ve egemenliğine ilişkin net tutumunu sergilediğini kaydederek, zirvede "Kırım"daki askeri müdahale ve sözde Kırım parlamentosu tarafından alınan referandum kararının" detaylı olarak görüşüldüğünü söyledi. Ukrayna Başbakanı, AB Konseyi kararında da sözde Kırım parlamentosunun referandum yapılmasına ilişkin gayri meşru bir karar aldığının açıkça belirtildiğini hatırlattı.

Ukrayna devletine karşı olanlara, "hain ve ayrımcılara" uyarıda bulunmak istediğini kaydeden Yatsenyuk, "Sizlerin alacağınız her türlü karar yasa dışı ve anayasaya aykırıdır. Çağdaş dünyada hiç kimse, sözde Kırım yönetiminin sözde referandum yapılmasına ilişkin kararını tanımayacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.