Türkmenistan'ın At Bayramı

Türkmenistan'ın At Bayramı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov ile şeref misafiri olarak katıldıkları At Bayramı töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün de, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov ile şeref misafiri olarak katıldıkları At Bayramı töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de hazır bulundu.

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr.Akkan Suver, Marmara Grubu Vakfı Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar, Eski Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Mali Genel Sekreteri Şamil Ayrım, Türkmenistan Cumhurbaşkanı"nın özel davetlisi olarak At Bayramı törenlerine katıldılar.

 

Dr. Akkan Suver Aşkabat"ta basına yaptığı açıklamada ise At Bayramı hakkında şunları söyledi;

 

""At Bayramı"nın ana felsefesini Ahalteke diye adlandırılan at soyu oluşturmaktadır. Bu at soyu, Türkmenistan"a özgüdür. Türkmen kültürünün ve sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan Ahalteke atları adına her yıl bayram düzenlenmektedir. Bu bayrama bu sene büyük rağbet vardı. Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı başta olmak üzere, sayısız akademisyen, atçılık sporuyla ilgilenen kuruluş temsilcileriyle Türkiye de bu bayramda yerini aldı. Üst düzeyde bir katılımın olduğu bu bayramın en anlamlı yanı, yapılan at yarışlarında Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymuhamedov"un at binmesi, yarışlara katılması ve katıldığı yarışı birincilikle bitirip kazanmasıydı. Bu arada önemli bir müşahedemiz de Türkmenlerin Cumhurbaşkanlarına olan sevgileriydi.""

 

 

 

  

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.