Somadaki Facia Uluslararası Basında

Somadaki Facia Uluslararası Basında
Uluslararası basında faciaya ilişkin detaylara geniş yer verilirken, milli yas ilan edilmesine ve Başbakan Erdoğan’ın Arnavutluk ziyaretini iptal etmesine vurgu yapıldı.

Soma’da meydana gelen maden faciası, uluslararası basında geniş yer bulurken, haberlerde arama kurtarma çalışmalarına ilişkin fotoğraf ve görüntülere geniş yer verildi. Haberlerde ülkede 3 günlük milli yas ilan edilmesine ve Başbakan Erdoğan’ın Arnavutluk ziyaretini iptal etmesine vurgu yapıldı.

 

Dünyada en çok maden ve iş güvenliği kazasının yaşandığı ülkelerin başında gelen Çin"in ulusal basınında Soma"da yaşanan maden faciası önemli yer buldu. 

 

Çin resmi ajansı Şinhua"nın haberlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız"ın faciayla ilgili açıklamalarına yer verilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın ziyaretlerini iptal ederek bölgeye gideceği aktarıldı. Facia, ülkede Çince ve İngilizce yayın yapan birçok gazetede de ilk haber olarak verilirken, Soma"da devam eden arama kurtarma çalışmalarına ilişkin fotoğraflar gazetelerde geniş olarak kullanıldı. Haberlerde ayrıca, Türkiye"de geçmiş yıllarda yaşanan maden facialarına ilişkin bilgi verildi.

 

Almanya 

 

Almanya"nın Bild gazetesi, "Anneler ve eşler maden ocağının girişinde ağlıyor" başlıklı haberinde, Türkiye"deki maden ocağında meydana gelen felakette 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

 

Facia için Süddeutsche Zeitung gazetesi "Kurtarma ekipleri madende mahsur kalan işçileri kurtarmak için çalışıyor", Die Welt gazetesi ise "Maden faciasında 200"den fazla insan hayatını kaybetti" başlıklarını kullandı.

 

"Sendika, meydana gelen maden faciasını "katliam" olarak nitelendiriyor" başlığını atan Spiegel Online ise yüzlerce kişinin yerin altında mahsur kaldığını belirtti.

 

Frankfurter Rundschau gazetesi, "Yüzlerce ölü ve kayıp" başlığıyla duyurduğu haberde, Soma"da yaşanan olayın Türkiye"deki en büyük iş kazalarından biri olduğunun altı çizildi.

 

Tagesspiegel gazetesi ise "İşçilere yapılan bir katliam" başlığını kullanarak, maden işçileri, sendikalar ve muhalefetin olayla ilgili hükümeti suçladığını belirtti. 

 

İngiltere

 

İngiliz yayın kuruluşu BBC, faciaya ilişkin gelişmeleri canlı yayınlarla aktardı. Ölü sayısının artmasının beklendiğini bildiren BBC, gece boyunca ailelerin çaresizce yakınlarından haber beklediğini, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 

 

İngiliz Sky haber kanalı da maden faciasını bültenlerinde ilk sırada verdi. Sky, ölü sayısının artmasının beklendiğini ve mahsur kalan yüzlerce madencinin ailelerinin umutlarının tükenmekte olduğunu bildirdi. Haber kanalı ayrıca, facianın ardından Başbakan Erdoğan"ın Arnavutluk ziyaretini ertelediğini ve Soma"ya gideceğini belirtti. Sky, kurtarma çalışmaları sırasında madene oksijen verildiğini aktardı.

 

Facia, İngiliz gazetelerinde de geniş yer buldu. Guardian gazetesi, "Türkiye"deki maden faciasında 200"den fazla kişi öldü" başlığını atarken, Daily Telegraph gazetesi "Türkiye"deki maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından yüzlerce madenci hayatını kaybetti", Independent gazetesi "Maden faciasında en az 200 kişi öldü", Financial Times gazetesi de "Madendeki patlamada en az 201 kişi öldü" başlıklarını kullandı.  

 

Hollanda

 

"Kömür madenindeki patlamada 201 kişi hayatını kaybetti" başlığıyla yangını haber yapan Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın açıklamalarına yer verdi. Kurtarma çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapılan haberde, Başbakan Erdoğan’ın Arnavutluk’a yapmayı planladığı ziyaretini iptal ettiğine dikkat çekildi.

 

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise “Maden ocağı faciası” başlığıyla duyurduğu haberde, patlamada çok sayıda kişinin öldüğünü, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini bildirdi. Gazete, Türkiye’de şimdiye kadar en büyük maden faciasının 1992 yılında Zonguldak’ta yaşandığını ve o zaman 263 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

 

Volkskrant gazetesi, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın “Sayı endişe ettiğimiz noktaya doğru gidiyor” açıklaması kullanılan haberde, kurtarma çalışmalarının aralıksız sürdüğüne işaret edildi. 

 

İspanya

 

Soma"daki maden faciasını haber ajanslarından aldıkları bilgilerle derleyip ilk sayfalara taşıyan İspanyol basını, bir patlama sonrası maden yatağının çökmesi sonucunda çok sayıda işçinin öldüğünü duyurdu.

 

"Türkiye"de maden trajedisi" başlığını atan El Mundo gazetesi, 1992 yılında Zonguldak"ta 270 maden işçisinin hayatını kaybettiği kazadan sonra ülkedeki en büyük maden kazasının meydana geldiğine dikkat çekti. Faciadan dolayı Başbakan Erdoğan"ın ve ana Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun Soma"ya gitmek için programlarını iptal ettiklerini vurgulayan İspanyol gazetesi, Türkiye"deki sendikaların ise başta tecrübesiz işçi çalıştırılması olmak üzere, maden işçilerinin çalışma koşulları ve madenlerin denetimiyle ilgili tepkili olduklarını yazdı.

 

El Pais gazetesi de haberinde, 200 metre derinlikteki maden yatağının çökmesi sırasında içeride 780"den fazla işçi olduğunu belirtti. El Pais, Türkiye"deki maden işçileri sendikalarının Avrupa"da en sık maden kazasının kendi ülkelerinde olduğunu söyleyip, güvenlik ve ekipman eksikliğinden yakındıklarını bildirdi. 

 

Ülkedeki diğer önemli gazetelerden ABC ve La Vanguardia da benzer ifadeleri sayfalarına taşırken, İspanyol televizyonları da haber bültenlerinde Soma"daki maden faciasına yer verdi. 

 

Fransa

 

Fransız Le Figaro gazetesi, dün olayın yaşandığı saatlerde sosyal paylaşım sitesi Twitter"daki hesabından flaş geçerken, gün boyu kazaya ilişkin gelişmeleri yakından takip etti. Olay yerinden fotoğraflar paylaşan gazete, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız"ın açıklamasına yer verdi.

 

Le Monde gazetesi ise madenciliğin Soma halkının geçim kaynağı olduğunu yazdı. Faciayla ilgili üç gün yas ilan edilmesi haberi ise birçok Fransız haber sitesinde flaş gelişme olarak yer aldı.

 

Danimarka

 

Soma"daki maden faciası, İskandinav basınında da geniş yer buldu. Danimarka"daki televizyon kanalları ve gazetelerin hemen hemen hepsinde faciayla ilgili olarak Türkiye"deki basın organlarının verdiği bilgiler kaynak gösterildi. 

 

DR televizyonu, yüzlerce işçinin hala mahsur olduğunu öne çıkarırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız"ın ölü sayısını 205 olarak açıkladığını aktardı. Televizyon kanalı, Türkiye"deki muhabirlerinin Soma"ya doğru yolda olduğunu bildirdi.

 

Ekstra Bladet gazetesi ise "en az 200 ölü 400 kişi mahsur" başlığıyla verdiği olayla ilgili olarak mahsur kalan işçiler için zamanla yarıştığını aktardı. Gazetenin internet sitesi, olay yerinden canlı internet yayınına geçti.

 

BT gazetesi ise 201 kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce insanın yaşam mücadelesi verdiğini yazdı. Türk medyasındaki haberleri kaynak gösteren gazete, ölü sayısının net olmadığını bildirdi.

 

Politiken gazetesi, olayın gelişimine geniş yer vererek yaşanan acı nedeniyle üç günlük yas ilan edildiğini aktarırken, Jyllands Posten, ailesini kaybeden genç bir kızın fotoğrafıyla verdiği haberde genç kızın "Biz bir aileydik ama bugün ailemiz yok oldu" ifadelerine yer verdi.

 

İsveç 

 

İsveç basını da haberlerinde olaya geniş yer verdi. Gazetelerden Svenska Dagbladet, Soma"daki madende patlama nedeniyle yangın çıktıktan sonra yüzlerce işçinin mahsur kaldığını, ölümlerin karbonmonoksitten kaynaklandığını belirtti.

 

Son olarak ölü sayısının 205 olarak açıklandığını yazan gazete, ocağa oksijen pompalandığını ancak ölü sayısının artmasından korkulduğunu belirterek Türkiye"de üç günlük yas ilan edildiğini kaydetti.

 

Norveç

 

Norveç gazetesi Verdens Gang, maden kazasında ölü sayısının artmaya devam ettiğini ve kazanın 1992"den bu yana ülkede meydana gelen en büyük maden kazası olduğunu bildirdi. Gazete, yüzlerce işçinin hala mahsur olduğunu olay nedeniyle Türkiye"de üç günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

 

NRK televizyonunun internet sitesinde ise DİSK Başkanı Kani Beko"nun "Patlama sonrasında yaşananlar bir işçi katliamıdır. Orada paravan şirketlerden işçi çalıştırılıyor. Bu da işçilerin haklarının belirsizliğine yol açıyor" dediği aktarılırken, Metal-İş sendikasının açıklamasına yer verildi.

 

Dagbladet gazetesi ise itfaiyecilerin içeride mahsur kalan işçilere temiz hava ulaştırmak için molozların içine oksijen sıktığını belirtti. TV2 televizyonu, Türkiye"de 1941 yılından bu yana 3000 kişinin maden kazalarında hayatını kaybettiğini ve Türkiye"nin iş kazalarında Avrupa lideri olduğunu ileri sürdü.

 

 Yunanistan

 

 Yunan basını ise maden ocağı önünde bekleyen işçi yakınlarının fotoğraflarına yer vererek, olayı ""Gergin Bekleyiş" şeklinde duyurdu.

 

Kathimerini gazetesi, fotoğraflı verdiği haberinde, facianın ardından üç günlük yas ilan edildiğini yazdı. ""Türkiye"nin yüreği yandı"" ifadesini kullanan gazete, facia nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın Arnavutluk ziyaretini iptal ettiğini duyurdu. 

 

İmerisia gazetesi, "Ulusal trajedi" başlığıyla duyurduğu haberinde, yetkililerin ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını ifade etti ve Enerji Bakanı Taner Yıldız"ın olay yerinde yaptığı açıklamalara yer verdi. Gazete, arama çalışmaların aralıksız devam ettiğini bildirdi.