Sel Felaketinde Kaybolanlar Aranıyor

Sel Felaketinde Kaybolanlar Aranıyor
Bulgaristan’da geçen hafta aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen selde 14 kişi hayatını kaybederken, kurtarma ekipleri Varna kentinde kayıp iki çocuğu arıyor.

Bulgaristan’da geçen hafta aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen selde 14 kişi hayatını kaybederken, kurtarma ekipleri ülkenin doğusundaki Varna kentinde kayıp iki çocuğu arıyor.

 

Yaz mevsimine fırtına ve sellerle giren Bulgaristan’ın Varna, Dobriç, Veliko Tırnovo gibi birçok şehri, sellerin yol açtığı zararla mücadele ederken, hükümet bugünü "ulusal yas" ilan etti.

 

Varna’nın Asparuhovo semtinde sel, onlarca araç ve eve zarar verdi. Selden en fazla etkilenen bölgede kriz merkezi kuran Varna Belediye Başkanı İvan Portnih’in ekibi, zarar tespiti yapmaya çalışıyor. Belediye Başkanı Portnih ise durumun en kritik olduğu "Canavar" adlı semtte, evleri çökmek üzere olan vatandaşların "zorla da olsa tahliye edilmeleri" talimatı verdi.

 

Kızılhaç Varna Bölge Koordinatörü İlko Radev’in de yaptığı açıklamada, ülkenin "yeni tarihinde", insani bir görev uğuruna ilk kez bu kadar geniş çapta seferber olup zor durumda kalan insanların yardımına koşulduğunu söyledi. Radev, çok sayıda şirketin yanı sıra vatandaşların da sürekli yardım getirdiklerin vurguladı. Radev, selde hayatını kaybedenlerin ailelerine psikolojik destek için de 10 kişilik uzman ekibin görevlendirildiğini belirtti.

 

Öte yandan ülkenin dört bir yanından gelen farklı mesleklerde yaklaşık 800 gönüllü, evleri yıkılanlara yardım etmeye çalışıyor.

 

Deniz kuvvetleri, sivil savunma, jandarma, polis ve diğer devlet birimleri de kriz bölgelerine personel göndererek, gıda, içme suyu ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketlerinin dağıtımını sağlıyor.

 

Cumhurbaşkanı Plevneliev bölgeye gitti

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Avrupa Komisyonu’nda doğal felaket ve insani yardımlarından sorumlu Bulgar komiser Kristalina Georgieva, Varna’daki sel bölgesini ziyaret ederek, vatandaşların sorunlarını dinledi.

 

Bazı vatandaşlar, bu gibi zor anlarda devletin varlığını göremediklerini ifade etti. Asparuhovo semtinde yaşayan Bulgar kökenli vatandaşlar, selin birkaç dakika içinde geliştiğini ve büyük maddi hasara yol açtığını belirtti. Bölge sakinleri, araçları hurdaya çeviren selin evlere doldurduğu çamur tabakasını temizlemeye çalışıyorlar.

 

Daha yüksek bir yerde bulunun "Canavar" semtinde yaşayanlar ise bir yandan felaketin yaralarını sarmaya çalışırken diğer yandan hala kayıp 6 yaşındaki Martin ve ismi belirlenemeyen diğer çocuğu aramaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.