Rusya Ukrayna ile Anlaşmaları Bozacak

Rusya Ukrayna ile Anlaşmaları Bozacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yapılan bazı anlaşmaları, feshedilmesi için Rusya Devlet Dumasına gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yapılan bazı anlaşmaları, feshedilmesi için Rusya Devlet Dumasına gönderdi.

 

Kremlin"in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre,  Rusya Federasyonu Güvenlik Kurulu"nda, Rusya ve Ukrayna arasında daha önce imzalanan bazı anlaşmaların feshedilmesi sürecinin başlatılması kararlaştırıldı.

 

Böylece Rusya, Karadeniz Filosu’nun bölünme parametreleri hakkında 28 Mayıs 1997’de Kiev’de imzalanan anlaşmayı, Karadeniz Filosu’nun Ukrayna’da bulunma statüsü ve koşulları hakkında 28 Mayıs 1997’de Kiev’de imzalanan anlaşmayı, Karadeniz Filosu’nun bölünmesi ve Ukrayna’da bulunması ile ilgili karşılıklı hesaplaşma hakkında 28 Mayıs 1997’de Kiev’de imzalanan anlaşma ve Karadeniz Filosu’nun Ukrayna’da bulunmasına ilişkin  21 Nisan 2010 tarihinde Harkiv’de imzalanan anlaşmayı iptal edecek.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna"ya belirtilen anlaşmaların durdurulması için nota verdi. 

 

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya"nın, Karadeniz Filosu"nun Ukrayna"da konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmayı feshetmesinin, Rus filosunun Kırım"da yasa dışı konuşlandırılacağı anlamına geleceğini bildirdi.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yevgeniy Perebyynis, Rusya"nın, Ukrayna ile daha önce imzalanan bazı anlaşmaların feshine ilişkin süreci başlatacağını duyurmasının ardından açıklamalarda bulundu. Perebyynis, bu ülkenin Karadeniz Filosu"nun Ukrayna"da konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmayı feshetmesinin, Rus filosunun Kırım"da gayrimeşru bulunacağı anlamına geldiğini vurguladı.

 

Perebyynis, "Eğer, Rusya tarafı Ukrayna ile imzaladığı anlaşmaları feshederse, o zaman Rus filosunun Kırım"da konuşlandırılması gayrimeşru sayılacaktır" ifadesini kullandı. Perebyynis, Rusya"nın, böyle bir adım atmasının ardından, Kırım"da bulunan Karadeniz Filosu"nun bölgeden çıkarılmasını düşünmesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.