Ramazanı İlk Pasifik Ülkeleri Karşılayacak

Ramazanı İlk Pasifik Ülkeleri Karşılayacak
Kış mevsiminin yaşandığı Pasifik ülkeleri, Kuzey Yarım Küre’deki ülkelere oranla hem ramazana daha erken girecek hem de daha kısa süre oruç tutacak.

Ramazana ilk olarak Fiji, Yeni Zelanda, Solomon Adaları ve Avustralya gibi Pasifik ülkelerinde yaşayan Müslümanlar girecek.

 

Pasifik ülkeleri, coğrafi konumları nedeniyle Kuzey Yarım Küre’deki ülkelere oranla hem ramazana daha erken girecek hem de daha kısa süre oruç tutacak.

 

Halihazırda kış mevsimini yaşayan Avustralya’da imsak vakti yerel saatle 05.57, iftar saati ise 17.17. Avustralya"daki Müslümanlar, 11 saat 20 dakika oruç tutacak. İmsak vaktinin yerel saatle 05.47, iftar saatinin de 17.20 olduğu Yeni Zelanda"da ise 11 saat 23 dakika oruç tutulacak. Müslümanların 12 saat 39 dakika oruç tutacağı Fiji"de imsak vakti yerel saatle 05.12, iftar vakti de 17.51.

 

En uzun orucu Norveç"teki Müslümanlar tutacak

 

2014 ramazanında en uzun süre oruçlu kalacaklar Norveç"teki Müslümanlar, en kısa süre oruçlu kalacaklar da Avustralya"daki Müslümanlar olacak.

 

Norveç"teki Müslümanlar, 19 saat oruç tutarken, bu süre Avustralya"da coğrafi özellikler nedeniyle 11 saat 20 dakikaya iniyor. Avustralya"da 11 saat 20 dakika sürecek ilk günkü ramazan orucu, Pasifik bölgesinde tutulacak en kısa süreli oruç olarak belirlendi.

 

Avustralya’da yaşayan Müslümanlar, ramazandan önceki ilk cuma günü camileri doldurdu. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen din görevlisi Erkan Ayçiçek, Broadmedows Camisi"nde kıldırdığı cuma namazında verdiği hutbede, "Cenab-ı Mevla, cümlemize şu Ramazan-ı Şerif’te aklımızı, elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı, hırsımızı, kinimizi, nefretimizi, şehvetimizi tutmayı, bu eğitimden geçip ramazandan sonra da bunu devam ettirerek Cennet’e yürümeyi cümlemize nasip eylesin" diye dua etti.

 

Din görevlisi Ayçiçek, dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı sürelerde tutulan oruçlarla ilgili soru üzerine de şunları söyledi:

 

"Peygamber efendimizin hadis-i şerifi bize burada yol gösteriyor: "Eğer kişi yalan konuşmaya, yalanla iş yapmaya devam ederse," başka bir hadisi şerifte de "gıybet etmeye, dedikodu etmeye devam ederse sabahtan akşama kadar aç kalmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur" buyuruyor. Bu da bize orucun 10 saat tutulması, 5 saat tutulması ile alakalı olmadığını, orucun tamamen ruh ile tutulması gerektiğini gösteriyor. Bu açıdan düsturumuz bu hadis-i şerif olmalı. Allah, bizi kulluk yaparken görmek istiyor. Saatin Avustralya olması, Mekke olması, Medine olması, Kuzey Yarım Küre olması, Güney Yarım Küre olması fark etmiyor. Allah, bizi emrini yerine getirirken haramlardan uzaklaşırken görmek istiyor, kulunu kul olarak görmek istiyor."

 

Marketler, Ramazan’a hazır

 

Yarın başlayacak ramazan için Avustralya"da marketler de hazırlıklarını tamamladı.

 

Türk marketi yetkilisi Necmi Akça, ramazanda en çok rağbet gören ürünlerin hurma ve bakliyat olduğunu belirterek "Avustralya’da yarın ramazanın ilk günü. Market olarak, yeni ürünlerimiz, zengin çeşitlerimiz ve özel fiyatlarımızla hazırız inşallah yarına" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.