Mısır'da yeni hükümeti kurma görevi Mihlib'de

Mısır'da yeni hükümeti kurma görevi Mihlib'de
Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un yeni hükümeti kurma görevini İskan Bakanı İbrahim Mihlib'e verdiği bildirildi.

Mısır"da İskan Bakanı İbrahim Mihlib"in, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

Mısır"ın yarı resmi gazetesi el-Ahram"da yayınlanan haberde, İskan Bakanı Mihlib"in, Cumhurbaşkanı Mansur"la görüştüklerini belirterek, "Toplantıda, resmi olarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirildim. Hükümeti kurmak için gerekli görüşmelere en kısa zamanda başlayacağım" dediği aktarıldı.

Mısır"da 3 Temmuz"da ordunun yönetime el koymasının ardından kurulan hükümetin Başbakanı Hazım el-Biblavi, dün hükümetin istifasını geçici Cumhurbaşkanı Mansur"a sunduğunu açıklamış, Mansur"da, istifayı kabul etmişti.

Kilit bakanlıklar cumhurbakanlığı tarafından belirlenecek

Mısır"da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen İskan Bakanı İbrahim Mihlib, Savunma Bakanlığı gibi kilit bakanlıkların cumhurbaşkanlığı tarafından belirleneceğini söyledi.

Yeni hükümette birtakım bakanlıkların birleştirileceğini belirten Mihlib, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim gibi bazı bakanlarla görevlerine devam etmeleri çerçevesinde görüşmeler yaptığı iddialarını ise yalanladı.

Cumhurbaşkanı adaylarına eşit mesafede olacağız

Mihlib, Savunma Bakani Abdulfettah es-Sisi"nin görevinde kalıp kalmayacağı yönündeki soruyu, "Savunma Bakanlığı gibi kilit bakanlıklar, cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek" şeklinde cevapladı.

Yeni hükümetin üç dört gün içinde kurulacağını ifade eden Mihlib, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şeffaf ve istikrara uygun bir ortamda yapılacağını kaydederek, "Yol haritasının tamamlanması kapsamında cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra meclis seçimleri ile halk, milletvekillerini belirleyecek. Yeni hükümet, tüm cumhurbaşkanlığı adaylara eşit mesafede olacak" dedi.

Önceliğimiz güvenlik

"Allah"a yemin ederim ki, bu halk için güvenilir bir hizmetçi olacağım" diyen Mihlib, halkın isteklerini yerine getirebilmek için tüm gücüyle çalışacağını belirterek, halktan bu konuda kendisine destek vermesini istedi. 

Mihlib, Cumhurbaşkanı Mansur"un ülkedeki hayat şartlarının ve sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdiğini kaydederek, "Önceliğimiz, ülkenin dört bir yanında güvenliğin sağlanması ve terörle mücadele olacaktır. Ülkedeki terör eylemlerinin son bulması, yol haritasını destekleyecek ve yatırımların önünü açacaktır" diye konuştu.

İbrahim Mihlib kimdir

Mısır"da Hazım el-Biblavi hükümetinin dün istifasını sunmasının ardından bugün yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen İskan Bakanı İbrahim Mihlib (65), Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü"nden mezun oldu. Ortadoğu"nun önde gelen inşaat şirketlerinden birinde çeşitli pozisyonlarda görev yapan Mihlib, söz konusu şirketteki yönetim kurulu başkanlığından istifa ederek Suudi Arabistan"a gitti. Mihlib, burada müteahhitlik alanında çalıştı. Bunun yanı sıra önde gelen firmalarda iskan alanında görev yapan Mihlib, Mısır"daki ABD Ticaret Odası ve Süveyş Kanalı Bankası"nda da görev aldı.

Mihlib, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminde iktidar partisi "Ulusal Demokratik Parti"de siyasi komite üyeliği görevine atandı. ِAyrıca 2010"dan 25 Ocak 2011"deki halk devrimine kadar Şura Meclisi"nde üyelik görevini yerine getirdi. Mihlib, 3 Temmuz 2013"de gerçekleşen askeri darbeden sonra kurulan Biblavi hükümetinde İskan Bakanı olarak atandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.