Mescid-i Aksada İsrail Zulmü

Mescid-i Aksada İsrail Zulmü
İsrail polisi, Mescid-i Aksa'ya Cuma namazına gelen 40 yaşının altındaki Müslümanlara giriş izni vermedi.

Filistinlilerin pek çoğu sokak aralarında Cuma namazını kılarken, Filistinlilerle, İsrail polisi arasında Mescidi Aksa"nın Nazır kapısına giden yol üzerinde arbede yaşandı.

 

İsrail, cuma namazını kılmak üzere Mescidi Aksa"ya gelen Müslümanlardan 40 yaşının altında olanlara, gerekçe göstermeksizin girmelerine izin vermedi.

 

Polisin, eski şehre giriş kapılarından Şam kapısı ve Zahire kapısı önünde sıkı güvenlik önlemleri ise dikkati çekti. İsrail polisi, Mescid-i Aksa"nın Silsile, Megaribe, Kattanin, Gavanime, Kral Faysal ve Demir kapısını ise tamamen giriş ve çıkışlara kapattı. Camiye gelen Müslümanlar, içeri giremeyince eski şehrin içindeki ve çevresindeki ara sokaklarda namaz kılmak zorunda kaldılar. Sadece Meclis, Esbat ve Hıtta kapılarının açık tutulduğu cuma namazı sırasında Mescid-i Aksa"nın ancak beşte birinin dolduğu görüldü. 

 

Öte yandan Mescid-i Aksa"nın Meclis kapısına giden Kanuni Sultan Süleyman"ın yaptırdığı su sebili önünde yola barikat kuran İsrail polisi ile Filistinliler arasında arbede çıktı. Burada 40 yaş üstü olmalarına rağmen içeri girmelerine izin verilmeyen Filistinlilerle İsrail polisi arasında gerginlik yaşandı. 

 

İsrail güvenlik güçlerinin kalabalığa zaman zaman sert müdahalede bulunduğu, özellikle kadınları itip kaktıkları görüldü. Normal şartlarda camiye giriş yasağını sabah erken saatlerde duyuran İsrail yönetimi, bu hafta keyfi olarak aldığı yasak kararını ezan okunmasından kısa bir süre önce duyurdu. Bu nedenle çok sayıda Müslüman"ın İsrail"in Mescid-i Aksa"da namaz yasağı koyduğundan son anda haberi oldu. 

 

Gazze"ye İsrail"in dün ve önceki gün yaptığı hava saldırısı sonrası Kudüs genelinde alınan güvenlik önlemlerinde ciddi bir artış gözleniyor.