Kırımda Başbakanlık ve Parlamento işgal edildi

Kırımda Başbakanlık ve Parlamento işgal edildi
Kırım'da Parlamento ile Başbakanlık işgal edildi. Başbakanlık binasına Rus bayrağı çekildi, parlamentodan dışarıya ateş açıldı.

Kırım Haber Ajansı,Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov"a dayanarak yayımladığı haberde, Kırım parlamentosunun saat 04.00 itibarıyla herhangi bir belgesi olmayan üniformalı şahıslar tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

Haberde, parlamentoyu ele geçiren şahısların sayısının 30-35 civarında olduğu kaydedildi.

Olağanüstü toplantı yapılamadı

Kırım Özerk Cumhuriyeti"nin başkenti Akmescit"te ülkedeki siyasi durumu ele alacağı duyurulan Parlamento toplantısının yapılmamasının ardından, Rusya yanlıları ile karşıt görüşlü Kırım Tatarları arasında çıkan arbedede 26 kişi yaralanmıştı.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Konstantinov"un, "Kırım"ın Ukrayna"dan ayrılmasının gündeme gelebileceği" yönündeki açıklamalarının ardından bölgede gergin bekleyiş sürerken, Kırım Parlamentosunun ülkedeki siyasi durumu ele almak için olağanüstü toplanma kararı almıştı.

Silahlı grup dışarıya ateş açtı

Ukrayna"ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti"nde parlamento ve başbakanlık binasını işgal eden silahlı grupların eylemi sürüyor. Grup adına açıklama yapan bazı şahıslar, eylemcilerin Kırım"ın geleceğini tayin edecek bir referandum yapılmasını istediklerini belirtiyor. Basın mensuplarının parlamentoya yöneldiği sırada ise bina içinden dışarıya ateş açıldı. 

Kırım"da başkent Akmescit"te (Simferopol) 04.00 sularında kimliği belirsiz silahlı kişilerin parlamento ve başbakanlık binalarında başlattıkları işgal devam ediyor. 

Polisin bina çevresinde güvenlik kordonu oluşturmasına karşın binaya giriş çıkışlara ve dışarıda silahlı grup adına açıklama yaptığını belirten kimselere müdahele etmemesi dikkat çekiyor.  

Bina önündeki basın mensuplarına "işgalciler adına açıklama yaptığını" ve adının "Maxim Dançenko" olduğunu söyleyen bir şahıs, parlamentoyu işgal eden silahlı kişilerin sayısının 50 civarında olduğunu söyledi. Dançenko, eylemcilerin Kırım"ın geleceğini tayin edecek bir referandum yapılmasını istediklerini ve "lider"lerinin parlamento binasına gelmesini beklediklerini aktardı. 

Dançenko ve yanındaki şahıslar açıklamanın ardından basın mensuplarının içeriye girebileceğini belirtti. Bunun üzerine gazeteciler binaya yöneldi. Ancak girişe yakın bir noktaya geldikleri sırada, binadaki işgalciler tarafından dışarıya ateş açıldı. Bunun üzerine basın mensupları hızla binadan uzaklaştı.

Başbakanlık da işgal edildi

Bu arada, Kırım Özerk Cumhuriyeti"nin başbakanlık binası da silahlı eylemcilerin işgali altında. Bina çevresinde güvenlik kordonu oluşturan polis, giriş çıkışlara izin vermiyor. AA ekibine açıklama yapan yetkililer, binada kimliği belirsiz silahlı kimselerin bulunduğunu ancak sayılarının kesin olarak bilinmediğini söyledi.  

Parlamento binası ve başbakanlığı çevreleyen sokaklar trafiğe kapatılmış durumda. 

Akmescit"te dün Kırım Özerk Parlamentosu olağanüstü gündemle toplanmaya çalışmış ancak bina önünde gösteri yapan Rusya yanlısı toplulukla Kırım Tatarları arasında çıkan olaylar nedeniyle toplantı iptal edilmişti. Parlamentoda, yarıdan fazlasını Rus nüfusun oluşturduğu Kırım"ın Ukrayna"dan tek taraflı ayrılması ya da statüsünün değiştirilmesi konusunun ele alınması bekleniyordu. Çıkan olaylarda 26 kişi yaralanmış, 1 kişi kalp krizi sonucu ölmüştü.

Başbakanlık binasına Rus bayrağı çekildi

Ukrayna"ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti"nde silahlı kişiler tarafından işgal edilen Başbakanlık binasına Rus bayrağı çekildi.

Kırım"ın başkenti Akmescit"te (Simferopol) gelişmeleri izleyen Anadolu Ajansı (AA) ekibi, işgal edilen parlamento ve başbakanlık binalarının çevresine kimsenin yaklaşmasına izin verilmediğini bildiriyor.

Parlamento ve başbakanlık binaları çevresinde güvenlik kordonu oluşturan polis, giriş çıkışlara izin vermiyor. 

Kırım Başbakanı Anatoli Mogilev"in işgalcilerle görüşmek ve taleplerini öğrenmek için başbakanlık binasına gelmesi bekleniyor.

Parlamento binasının bulunduğu semt polis tarafından kuşatıldı

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, parlamentonun işgal edilmesinin ardından bölgedeki emniyet birimlerinin alarm durumuna geçirildiğini, sivillerin zarar görmemesi için polisin parlamento binasının bulunduğu semti kuşattığını ve şehirde silahlı çatışma çıkmasını önlemek için gereken tedbirleri aldığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.