Kapatılma Kararı Bakanlığa Ulaştı

Kapatılma Kararı Bakanlığa Ulaştı
Azerbaycan Eğitim Bakanlığı, Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu belirtilen okulların kapatılması yönünde alınan kararın bakanlığa ulaştığını bildirdi.

Azerbaycan Eğitim Bakanlığı, dün kapatılmasına karar verilen eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve öğretmenlerin başka okullara yerleştirileceğini duyurdu.

 

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi (UEM) bünyesinde bulunan okulların kapatılması yönünde kurucular tarafından alınan kararın bakanlığa ulaştığı belirtildi.

 

Kurucuların yasal çerçevede kabul ettiği karara Bakanlığın saygı duyduğu ve bu konuda yorum yapılmayacağı ifade edilen açıklamada, kararın, bünyesinde özel eğitim kurumlarını barındıran UEM"in yetkileri dahilinde olduğu kaydedildi. 

 

Açıklamada, UEM bünyesindeki liselerde eğitim alan öğrenciler ve öğretmenlerin durumuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

 

"Bakanlık, kapatılan liselerde eğitim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin başka liselere yerleştirilmesi için çalışma grubu oluşturdu ve sürecin normal yürütülmesi için çalışmalara başlandı. Bu liselerde eğitim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin bir sonraki eğitim öğretim yılında kendi serbest seçimleriyle başka okullara yerleştirilmesi için gerekli ortam sağlanacaktır. Devlet okullarının yeteri kadar öğrenci kabul etmeye imkan ve kapasitesi mevcuttur. Herhangi bir tedirginliğe gerek yok."

 

Öte yandan APA haber ajansı, kapatılma kararının sadece dershane ve liseleri kapsadığını, UEM bünyesindeki Kafkas Üniversitesinin bu kararın dışında tutulduğunu duyurdu. 

 

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi"nden (SOCAR) dün yapılan açıklamada, UEM kurucularının toplantısında, Merkezin bünyesindeki "Araz Kursları" ile ona bağlı eğitim kurumlarının kapatılmasına karar verildiği bildirilmişti.

 

Açıklamada, UEM bünyesinde faaliyet gösteren "Araz Kursları" ile onun kurucusu olduğu diğer eğitim kurumlarının getirdiği ek mali yük ve projenin yönetim zorlukları dikkate alınarak söz konusu kurumların feshedildiği vurgulanmıştı.

 

SOCAR, geçen yıl Gülen cemaatine ait Çağ Öğretim İşletmelerini bünyesine almış ve Uluslararası Eğitim Merkezi isimli yeni kurum oluşturmuştu. Böylece, Çağ Öğretim İşletmelerine bağlı 13 şubesi bulunan ve üniversiteye hazırlık eğitimi veren Araz Kursları, üçü Bakü"de, sekizi bölgelerde bulunan 11 lise ve Kafkas Üniversitesi, UEM çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.