İstismarcı 848 Papazın İşine Son Verildi

İstismarcı 848 Papazın İşine Son Verildi
Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite'ye bilgi veren Vatikan, son 10 yılda çocuklara cinsel saldırıda bulunan 848 papazın görevine son verildiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite"ye bilgi veren Vatikan, son 10 yılda çocuklara cinsel saldırıda bulunan 848 papazın görevine son verildiğini bildirdi.

 

Komite, çocuk istismarları dahil, insanlık dışı muameleyle ilgili pek çok konuyu Vatikan"ın ilk kez yapılan periyodik inceleme toplantısında ele aldı.

 

Toplantıda, Vatikan"ın BM Cenevre Ofisi nezdindeki Büyükelçisi Silvano Tomassi, çocuklara cinsel saldırı konusunda tutulmuş istatistikleri ilk kez sundu.

 

Tomassi"nin verdiği istatistiklere göre, 848 papaz çocukların ırzına geçme ve saldırı suçlamasıyla görevinden alındı, 2572 papaza daha az cezalar verildi.

 

Buna göre, 2004 yılından bu yana Vatikan"a 3400 dikkate değer istismar olayı bildirildi, bu bildirimlerden 401"i 2013 yılında yapıldı.

 

Daha az ceza verilen papazların ise çocuklarla temas kuramayacakları görevlere alındığı belirtildi.

 

Vatikan"ın olayları küresel olarak takip ettiğini söyleyen Tomassi, olayların işkence olarak kabul edilemeyeceğini ifade etti. 

 

Tomassi, Vatikan"ın 2002 yılında imzaladığı İşkenceye Karşı BM Sözleşmesi"nin ise ancak Vatikan sınırlarında uygulanması gerektiğini kaydetti.

 

Yüzölçümü olarak dünyanın en küçük devleti konumundaki Vatikan"da binden daha az kişi yaşıyor.

 

İşkenceye Karşı Komite"nin incelemeye ilişkin raporunu 23 Mayıs"ta kamuoyuyla paylaşması öngörülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.