İsrail'den Gazze'ye Hava Saldırısı

İsrail'den Gazze'ye Hava Saldırısı
İsrail savaş uçaklarının, Gazze'deki İslami Cihad Harketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'ne ait iki eğitim kampına hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

İsrail Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, Gazze"deki 29 noktaya saldırı düzenlediği bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Ovijaa Adraei, yaptığı açıklamada, "İsrail"i hedef alan füze saldırılarına karşılık 29 "terör noktasına" hava saldırısı düzenlendi" ifadesini kullandı. Adraei, saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Bölgede bulunan AA muhabiri Ala er-Rimavi ise saldırıların, Gazze"nin özellikle güneyindeki tarım alanlarını hedef alması nedeniyle ölen ve yaralanan olmadığını belirtti.

İsrail devlet radyosu, akşam saatlerinde İsrail"in Gazze sınırında bulunan Sderot, Netivot, Sdot Nagv ve Poet Negev kentlerine, ilk belirlemelere göre en az 30 füzenin atıldığını duyurmuştu. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıların sorumluluğunu İslami Cihad Hareketi"nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri üstlenmiş, bunun İsrail"in dün harekete mensup 3 kişiyi öldürmesine misilleme olarak yapıldığını açıklamıştı.

İsrail ordusunun dün Refah kentine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli hayatını kaybetmişti. Beyt Hanun"da bir evde meydana gelen ve saldırı olma ihtimali üzerinde durulan patlamada da 3 kişi ölmüş, biri kadın ikisi çocuk, 7 kişi yaralanmıştı.

Gazze"ye açılan tüm sınır kapıları kapanıyor

Bu arada, İsrail resmi televizyonu Kanal 1"de yayımlanan haberde, İsrail ordusunun, sınır kentlerini hedef alan füze saldırılarına karşılık bir takım cezai önlemler alacağı, ikinci bir emre kadar "Gazze"ye açılan tüm sınır kapılarının kapatılacağı, gıda, inşaat ve diğer malzemelerin geçişine izin verilmeyeceği, Gazze tarafındaki Filistinlilerin İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını ziyaretlerinin durdurulacağı" belirtildi.

Haberde ayrıca ordu birliklerinin teyakkuz halinde olduğu kaydedildi.

Filistin Hükümeti Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Nazmi Mehna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail, Gazze"den atılan füzelere karşılık ikinci bir emre kadar Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı"nın kapalı tutulacağını tebliğ etti" dedi.

"Yeni bir saldırıdan endişe duyuyoruz"

İsrail"in uyguladığı ambargoyu sıkılaştırmasından duyduğu kaygıyı dile getiren Gazzeli Ahmed de sınır kapısının kapatılacağı haberinin ardından yeni bir İsrail saldırısından endişe duyduklarını, halkın akşam saatlerinden bu yana fırınlara, marketlere ve benzin istasyonlarına akın ettiğini söyledi. 

Ahmed, "Arkadaşlarımla maç izlemek için bir araya gelmiştik. Ancak olayın ardından korku içinde evlerimize dağılmak zorunda kaldık. Dükkanlar kepenk indirdi. Sanki dışarıda sokağa çıkma yasağı var" diye konuştu. 

İsrail devlet radyosu, akşam saatlerinde İsrail"in Gazzesınırında bulunan Sderot, Netivot, Sdot Nagv ve Poet Negev kentlerine, ilk belirlemelere göre en az 30 füzenin atıldığını duyurmuştu. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıların sorumluluğunu İslami Cihad Hareketi"nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri üstlenmiş, bunun İsrail"in dün harekete mensup 3 kişiyi öldürmesine misilleme olarak yapıldığını açıklamıştı.

Filistin hükümetinden İslam dünyası ve uluslararası topluma çağrı

Gazze"deki Filistin hükümeti de İslam dünyası ve uluslararası topluma, eylemlerine son vermesi için İsrail"e baskı yapma çağrısında bulundu.

Hükümetin resmi haber ajansı Ra"yda yayımlanan açıklamada, füze saldırılarının ardından Gazze"ye yönelik cezai önlemler alan İsrail"in yeni bir siyaset izlemeye çalıştığı belirtilerek, "Filistin halkı ve direnişinin nefsi müdafaa hakkı mevcuttur. Filistin halkının çıkarları için uğraşan direniş grupları hikmet sahibidir. Kararlarını da bu kabilden alır ve sükunetten yanadır ancak İsrail bunu daima delmek istemiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca "İslam dünyası ve uluslararası toplumu, eylemlerine son vermesi için İsrail"e baskı yapmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verildi.

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze"nin güneyi ve kuzeyindeki silahlı grupları hedef alacaklarını açıklamasının ardından, İsrail hava kuvvetlerine ait uçakların Gazze üzerinde sortiler düzenlediği belirtiliyor.

İsrail devlet radyosu, akşam saatlerinde İsrail"in Gazzesınırında bulunan Sderot, Netivot, Sdot Nagv ve Poet Negev kentlerine, ilk belirlemelere göre en az 30 füzenin atıldığını duyurmuştu. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıların sorumluluğunu İslami Cihad Hareketi"nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri üstlenmiş, bunun İsrail"in dün harekete mensup 3 kişiyi öldürmesine misilleme olarak yapıldığını açıklamıştı.

İsrail ordusunun dün Refah kentine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli hayatını kaybetmişti. Beyt Hanun"da bir evde meydana gelen ve saldırı olma ihtimali üzerinde durulan patlamada da 3 kişi ölmüş, biri kadın ikisi çocuk, 7 kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.