İngiltere Suriye'den Gelen Kimyasal Maddelerin İmhasını Tamamladı

İngiltere Suriye'den Gelen Kimyasal Maddelerin İmhasını Tamamladı
İngiltere, 200 ton kimyasal silah yapımında kullanılan maddenin dün itibarıyla imha edildiğini bildirdi.

İngiltere, Suriye"nin kimyasal silahların imha edilmesine yardım etme kapsamında yaklaşık 200 ton kimyasal silah yapımında kullanılan maddenin dün itibarıyla imha edildiğini bildirdi.

 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika"dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood, Suriye"nin kimyasal silahların imhası konusunda sağlanan uluslararası işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki çatışmaya son verecek çözüm için de uluslararası toplumun birliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

Ellwood, "Esed"in kimyasal silahları Suriye halkına karşı bir daha kullanmadığından emin olmak için uluslararası çabalar kapsamında İngiltere bu kimyasalları imha ederek kendi rolünü oynadı" dedi. Suriye"nin beyan ettiği kimyasalların taşınması ve mevcut halde 4 ülkede imha edilmesinin Rusya da dahil olmak üzere, uluslararası toplumun ortak menfaati için birlikte çaışmaya karar verdiğinde neleri başarabileceğini gösterdiğini dile getiren Ellwood, şöyle konuştu:

 

"Aynı birlikteliği bu korkunç çatışmaya son verecek siyasi çözümü güvence altına almak için de oluşturma zorluğu halen devam ediyor. Böyle bir çözüm en acil şekilde gerçekleştirilmelidir. Çünkü, ılımlı Suriye muhalefetinin Suriye halkını hem Esed, hem de aşırıcılardan koruma çabalarına rağmen çatışma her ay yüzlerce can almaya devam ediyor."

 

Yüksek ısı kullanılarak yakıldı

 

Suriye"nin beyan ettiği stoğun imhasının tamamlanmasının, kimyasal silah faslının kapatıldığı anlamına gelmediğini vurgulayan Tobias Ellwood, "Suriye"nin bildirimindeki eksiklikler ve tutarsızlıklar çözümlenmeli. Klor gibi endüstriyel kimyasallar kullanılarak saldırıların gerçekleştiğine dair güvenirliği yüksek haberler gelmeye devam ediyor. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) misyonu, soruşturması kapsamında çalınmadık kapı bırakmamalı. Bu zalim eylemleri yapan kimliği belirsiz kişiler, yaptıklarından dolayı sorumlu tutulmalı" ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanlığı, Suriye"nin kimyasallarının imhası kapsamında İngiltere"nin rolünü bu yıl sonunda, az miktarda olan "hidrojen florür"ün  etkisiz hale getirilmesiyle son bulacağını bildirdi.

 

İngiltere"ye getirilen kimyasallar ülkenin kuzeybatısındaki Cheshire bölgesindeki bir tesiste yüksek ısı kullanılarak yakıldı. İngiltere daha önce, Suriye"nin beyan ettiği kimyasal stoğun ortalama yüzde 15"ini imha edeceğini duyurmuştu.

 

Kimyasalların imha süreciyle ilgili daha önce Anadolu Ajansı muhabirine bilgi veren Cheshire"deki tesisin yetkilileri, endüstriyel sınıfa dahil 150 ton kimyasal maddenin deniz yoluyla İngiltere"ye ulaşmasının ardından kara yoluyla Cheshire"deki Ellesmere limanı yakınında bulunan tesise getirileceğini ve burada 1,150 derecede yakılacağını belirtmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.