Hastanelerden yaralıları bile kaçırıyorlar

Hastanelerden yaralıları bile kaçırıyorlar
SNHR raporunda, IŞİD'in hastanelere baskın düzenleyerek yaralı insanları kaçırdığını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR),  Irak Şam İslam Devleti"nin (IŞİD) hastanelere baskın düzenleyerek yaralı insanları kaçırdığını belirtti.

SNHR, 15 Haziran 2013 - 15 Ocak 2014 arası 6 aylık dönemi kapsayan raporunda, IŞİD"in sağlık merkezlerine ve çalışanlarına yönelik yaygın ihlallerde bulunduğunu ve hastanelere baskın düzenleyerek yaralı insanları kaçırdığını açıkladı.

Raporda, IŞİD"in geçen yıl aralık ayında Halep"in Meskene bölgesinin kontrolünü ele geçirdikten sonra Sınır Tanımayan Doktorlar"ın kurduğu hastaneye baskın yaparak yaralı muhalifleri kaçırdığı, 3 Ocak"ta da IŞİD militanlarının Lazkiye kırsalında bulunan Yamdiye Hastanesi"ne saldırı düzenleyip, yaralı haldeki Cemil Lala"yı kaçırdığı belirtildi. Raporda, ÖSO"ya bağlı El-İzz bin Abdüsselam Tugayı"nın saha komutanı olan Cemil"in kaçırıldığı sırada ayağından ameliyat olduğu vurgulandı.

Meskene Vakfı"nın kurucusunu kaçırıp işkenceyle öldürdüler

Rapora göre, IŞİD militanları, İdlib kırsalında göçmenlere insani ve maddi yardım sağlayan Meskene Vakfı kurucularından, Tel Abyad Sınır Kapısı Müdürü Dr. Hüseyin Süleyman"ı da kaçırıp öldürdü.

Doktorun cesedi ocak ayında Ahraruş Şam Cephesi ile IŞİD arasında gerçekleşen esir takası çerçevesinde teslim edilirken, ceset üzerinde ağır işkence izlerine rastlandığı ve Süleyman"ın işkence sonucu öldüğünün tespit edildiği kaydedildi.

SNHR"nin raporunda Dr. Süleyman"ın bir akrabasının şu ifadelerine yer verildi:

"Süleyman, IŞİD tarafından geçen yıl tutuklandı, 2014"ün 1"inci ayında cesedi bize teslim edildi. Cesedinde tarif edilemez derecede korkunç işkence izleri vardı. Yapılan işkence inanılmaz boyuttaydı. Sağ kulağı kesilmiş, kafatası kırılmıştı, göğsünde ve vücudunun diğer bölgelerinde çok sayıda kurşun vardı. Bütün bu işkenceleri, IŞİD"in bir ""Emirine"" hakaret ettiği bahanesiyle yaptılar."

Yaralı haldeki muhalifi öldürdüler

SNHR"nin raporuna göre, IŞİD"le bağlantılı grup, ocak ayında Halep"in Es-Sahur semtindeki Kızılay hastanesine yaptıkları baskında görev başındaki doktorlara saldırdı ve yaralı haldeki Tevhid Tugayı savaşçılarından Muhammed El-Said"i öldürdü.

Raporda ayrıca, IŞİD"in El-Bab ilçesinin kontrolünü ele geçirdikten sonra ÖSO"ya bağlı Ensar Tugayı ile bağlantısı olan Osman Osman"a ait ecza deposunu yağmaladığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.