Gazzede İlaç Krizi

Gazzede İlaç Krizi
Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Mufid el-Muhallelati, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nı kapatmasından dolayı temel ilaç ve tıbbi malzeme stokunun yüzde 30'unun tükendiğini belirtti.

Gazze"deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Mufid el-Muhallelati, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nı kapatmasından dolayı temel ilaç ve tıbbi malzeme stokunun yüzde 30"unun tükendiğini belirtti.

Muhallelati, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Mısır"ın Refah Sınır Kapısı"nı kapatmasının sağlık sektöründe neden olduğu sıkıntılara değindi.

"Mısır"ın Refah Sınır Kapısı"nı kapalı tutmasından dolayı en temel ilaç ve tıbbi malzeme stokunun yüzde 30’u olan 145 ilaç ve malzeme çeşidi tükendi" diyen Muhallelati, sınır kapısının kapalı kalmasının, Mısır hastanelerinde giden 450"yi aşkın hastanın da tedavilerinin aksamasına neden olduğunu kaydetti.

Söz konusu sınır kapısının yaklaşık 9 aydır kapalı olduğuna değinen Muhallelati, bu süreçte tedavisi aksayan 3 hastanın da hayatını kaybettiğini belirtti.

Gazze’ye uyguladığı ambargoyu kaldırması için insan hakları örgütleri ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi"nden İsrail’e baskı yapmasını isteyen Muhallelati, Mısır"a da Refah Sınır Kapısı’nı açarak, Filistinlilerin yaşadığı sıkıntıları "bir nebze de olsa" hafifletme çağrısı yaptı.

Mısır, 3 Temmuz’daki askeri darbenin ardından, Gazze"yle olan Refah Sınır Kapısı"nı kapatmıştı. İsrail"in ablukası nedeniyle Gazze"nin "dünyaya açılan tek kapısı" konumundaki Refah, o tarihten bu yana sadece istisnai durumlarda açılıyor.