Engelli ve Yaşlıları Gözyaşları İçinde Geride Bıraktılar

Engelli ve Yaşlıları Gözyaşları İçinde Geride Bıraktılar
Irak Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu Kara, 'IŞİD yüzünden evlerimizi terk ederken yaşlı, engelli ve yatalak olanları gözyaşları içinde bırakıp kaçmak zorunda kaldık' dedi.

Irak Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu Kasım Kara,Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların neden olduğu çatışmalar yüzünden evlerini terk ederken yürünecek mesafe çok uzun olduğu için yatalak, engelli ve yaşlıları gözyaşları içinde bırakıp kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Kara, Telafer"de Türkmenler arasında Sünni ve Şii gibi ayrılıklar oluşturulduğunu belirtti. Türkmenler arasında birlik olmadığı için de bu tür sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken Kara, bir bütünlük olmadığından evlerini terk edip zor şartlarda yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakıldıklarını ifade etti.

 

Olaylar sırasında merkezi hükümetten destek gelmediğini, kimsenin çatışmadığını dile getiren Kara, her şeyin teslim edildiğini kaydetti.

 

35 çocuk öldü, çoğu çocuk kefensiz defnedildi

 

"IŞİD yüzünden evlerimizi terk ederken yürünecek mesafe çok uzun olduğu için yaşlı, engelli ve yatalak olanları gözyaşları içinde bırakıp kaçmak zorunda kaldık" diyen Kara, şöyle devam etti:

 

"Kilometrelerce yürüdük. Buraya geldikten sonra orada kalanların bazılarıyla irtibat kuruyorduk. Ama şimdi iletişimimiz de yok. Öldürdüler mi bilemiyoruz. Her şeyden önce Allah"ın bize yardım edeceğini biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti"nin destek vereceğini biliyoruz. Türk Kızılay"ı bizi hiç yalnız bırakmadı. İlk günden bu yana yanımızdalar. Burada su ve elektrik sıkıntısı çekiyoruz. Üzerinde yatacağımız hiçbir şeyimiz yok. Ciddi hastalık tehlikesi var. Aşırı sıcak, hijyenik olmayan ortamlar ve uygunsuz yaşam koşullarından kaynaklanan ishal ve yüksek ateş nedeniyle çocuklar çok zor günler geçiriyor. Gerek yolda gerekse sığınılan bölgelerde bugüne kadar bizim tespit ettiğimiz 35 çocuk öldü. Çoğu çocuk kefensiz defnedildi. İnsanlarda "ya buraya da saldırırlarsa" korkusu var."

 

Sürekli tehdit mesajları aldığını aktaran Kara, Türkmenlerin bir an önce yurtlarına dönmek istediğini vurguladı.

 

Türk Kızılay"ı bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor

 

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, beraberindekilerle, bölgedeki eksiklikleri tespit etti. Bebek bezi ve su taşımada kullanılacak güğümlerin dağıtımına katılan Kolabaş, yardımların tez elden ulaşması için çaba gösterdiklerini belirtti.

 

Savaşın yine en büyük mağdurlarının çocuklar olduğunun altını çizen Kolabaş, "Onlara Türk halkının sevgi ve şefkatiyle yaklaşıyor, ilgileniyoruz. Elimizden gelenin en iyisi için çırpınıp duruyoruz. İnşallah bu kardeşlerimiz tez zamanda evlerine döner" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.