Daha Fazla Yaptırım Uygularız

Daha Fazla Yaptırım Uygularız
ABD Başkanı Obama, 'Eğer Rusya, Ukrayna’ya karışmaya devam ederse daha fazla yaptırım uygulamaya hazırız. Gelecek hafta Avrupa’ya gideceğim' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya"nın Ukrayna’ya müdahalesinin devam etmesi halinde, daha fazla yaptırım getirmeye hazır olduklarını kaydederek, "Rusya’nın Ukrayna’daki devam eden askeri müdahalesi yalnızca Rusya’nın diplomatik izolasyonunu artıracaktır" dedi. 

 

Beyaz Saray sabah saatlerinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklarken, Obama da sürpriz biçimde kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı.

 

Rusya’ya yönelik yeni yapıtırımlarla ilgili emir verdiğini hatırlatan Obama, bu yeni adımların Kırım’daki eylemleri nedeniyle Rusya’nın bedel ödemesini artıracağını kaydetti.

 

Ukrayna’nın geleceğinin Ukrayna halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini belirten Obama, bu noktada da Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve uluslararası kanunlara riayet edilmesi gerektiğine işaret etti.

 

Obama, Rusya’nın Kırım’a asker göndermesinin küresel düzeyde kınamaları beraberinde getirdiğini dile getirerek, Kırım’daki referandumun da Ukrayna anayasasının ve uluslararası kanunların açık ihlali olduğunu ve bunun uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını dün telefon görüşmesi yaptığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de söylediğini dile getirdi.

 

Obama, sözlerini söyle sürdürdü:

 

“Bugün de Rusya’nın ve Ukrayna’da olanlardan sorumlu olanların bedel ödemesini artırmaya devam etmek için bir dizi önlem açıklıyorum. Birinci olarak, iki hafta önceki imzaladığım başkanlık emir bağlamında Ukrayna hükümeti ile ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin altını kazımaktan sorumlu belirli kişilere yaptırım getiriyoruz. Yaptıklarının sonuçları olduğunu açıkça gösteriyoruz.

 

İkinci olarak, yaptırımlarımızı genişleten yeni bir başkanlık emrini de imzaladım. Bununla bağlantılı olarak, Rus yetkililere, Rusya’da askeri alanda faaliyet yürüten şirketlere ve Rusya hükümetinin üst düzey yetkililerine malzeme desteği veren kişilere yönelik yaptırım getiriyorum. Eğer Rusya Ukrayna’ya karışmaya devam ederse, daha fazla yaptırım uygulamaya hazırız."

 

Obama ve Biden, Avrupa"ya gidecek

 

Obama, Ukrayna’daki gelişmelerle bağlantılı olarak, Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bu akşam Avrupa’ya gideceğini ve orada NATO müttefiki liderleri ile Polonya, Estonya, Litvanya ve Letonya’da temaslarda bulunacağını bildirdi.

 

Obama, “Ben de gelecek hafta Avrupa’ya gideceğim. Mesajımız açık. NATO müttefikleri olarak, kollektif savunmamıza yönelik kutsal bağlılığımız bulunuyor ve bu yöndeki taahhütlerimizi koruyoruz” dedi.

 

Rusya’nın daha fazla provokasyonunun ona sadece daha fazla izolasyon getireceğini ve dünyadaki yerini azaltacağını açıkça belirtmeye devam edeceklerini de belirten Obama, uluslararası toplumun Ukrayna’nın toprük bütünlüğü ve egemenliğinin ihlaline karşı birlikte durmaya devam edeceğini bildirdi. Obama, “Rusya’nın Ukrayna’daki devam eden askeri müdahalesi yalnızca Rusya’nın diplomatik izolasyonunu artıracaktır ve Rus ekonomisine ciddi büyük yük getirecektir” diye konuştu.

 

Obama, attıkları adımları da Rusya’nın tansiyonu azaltmasına veya artırmasına bağlı olarak tekrar ayarlayacaklarını bildirdi.

 

Sorunun hala diplomatik yollarla çözülebileceğine inandıklarını da ifade eden Obama, bunun da Rusya’nın Rus askerlerini kışlalarına geri çekmesi, uluslararası gözlemcilerin Ukrayna’daki çalışmalarının desteklemesi ve Ukrayna hükümeti ile diyaloğa girmesi ile mümkün olduğunu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.